Nie są szufladkowani jako zespół czerpiący inspiracje z repertuaru wiejskiego, a raczej postrzegani jako inteligentni muzycy, którzy korzystając z tradycji polskiej łączonej z elementami nowoczesnymi, pokazują ją jako najwyższej próby world music.
Grupa istnieje od 1997 roku. W 1998 roku podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa tradycja” Kapela została laureatem II nagrody oraz nagrody publiczności. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta grupy pt. „Hop SaSa”. Potem otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie Radia BBC Radio 3 Awards for World Music 2004 w kategorii Newcomer, a dwa lata później Fryderyka za najlepszy album folk i etno (album „Wykorzenienie”). Brytyjska telewizja nakręciła o nich ponadto godzinny program, który był emitowany w kilku krajach.
Już występ na festiwalu Tanz & Folk Fest Rudolstadt uznany został przez magazyn muzyczny „Folk World” jako drugi najlepszy koncert roku 2000. Muzycy Kapeli ze Wsi Warszawa cieszą się bowiem wielkim zainteresowaniem mediów i publiczności na świecie, a na potrzeby rynku zachodniego funkcjonują jako Warsaw Village Band.
Obecnie grupa wydała płytę „Infinity” z gościnnym udziałem m.in. Natalii Przybysz oraz Jana Trebunia Tutka. Amerykański magazyn „Popmatters” uznał ów krążek za najlepszy album ubiegłego roku w kategorii World Music. W recenzji napisano, że ta muzyka jest mariażem dwóch konceptów, pozornie nie mających ze sobą wiele wspólnego – naszej muzyki ludowej odnoszącej się do tradycji całej Wschodniej Europy z afroamerykańskim graniem, które ogarnęło cały świat dając podwaliny dla bluesa.
A sami członkowie kapeli mówią, że wzięli sobie do serca filozofię wielkiego sufiego i muzyka Nusrat Fatah Ali Khana, który mówił, że tradycja, żeby żyć, nie może być śpiewem przeszłości i młode pokolenia muszą zawsze dawać do niej swoje przypisy.