Takimi wartościami odznacza się również wydany po latach debiut legendarnego Kryzysu. Grupy, która przed laty korzystała z rodzących się muzycznych stylistyk nowofalowych, grała punk rocka i reggae, a w swoich tekstach odnosiła się do rzeczywistości późnego PRL. Wszystkie piosenki założonego w 1978 roku Kryzysu powstały na przełomie lat 70. i 80. i w pełni oddają atmosferę tamtych czasów.

Wydali swoją jedyną płytę w 1980 r. we Francji pod szyldem Blitzkrieg Records. Dotychczas jako oficjalne wydawnictwo funkcjonuje tylko kaseta „78-81” z 1994 r. 25 maja pojawia się więc debiutancka płyta grupy „Kryzys komunizmu” – najbardziej egzotyczny przykład fonograficznego debiutu grupy, która mimo swego kultowego statusu nie ma swego wydawnictwa, ale doczekała się dwupłytowego „Tribute to Kryzys”.

„Kryzys komunizmu” promuje singiel pt. „Wojny Gwiezdne”, znajdują się na nim najważniejsze utwory: „Ambicja”, „Dolina Lalek”, „Telewizja”. Wśród 13 utworów jest także kilka nigdy dotąd niepublikowanych. Mimo czterech zmian składów trzonem grupy pozostają Robert Brylewski i Maciej „Magura” Góralski, a nowy skład uzupełniają Martyna Załoga oraz Andrzej Kasprzyk, Alek Korecki i Grzegorz Rytka.

[i]Kryzys, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa, ul. Konopnickiej 6, bilety: 20 zł, rezerwacje: tel. 22 339 07 60, wtorek (25.05), godz. 20 [/i]