Starsze święto muzyki organowej urządza jedynie gdańska Oliwa, gdzie organy w tamtejszej katedrze należą do najsłynniejszych w Europie. Te, którymi szczyci się Frombork, nie są tak znane, ale mają ciekawą historię.

Organy w bazylice archikatedralnej zostały zbudowane w latach 80. XVII wieku. Stosunkowo szybko ujawniły się ich usterki, których tajemnice rozwikłano dopiero po 200 latach. Spowodowane były systematycznym pochylaniem się tzw. empory, czyli galerii dla chóru i organów.

Gruntowną rekonstrukcję instrumentu wykonano w 1935 r., ale pod koniec II wojny został on w poważnym stopniu zniszczony. Odbudowa przeprowadzona prawie pół wieku temu nadała mu tak bogate możliwości brzmieniowe, że obecnie na organach we Fromborku można wykonywać bardzo różnorodny repertuar koncertowy.

– W tym roku mamy urozmaicony i bogaty program – zapewnia Jan Brzozecki, dyrektor 43. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej – bo też jest to rok szczególny dla Fromborka, który obchodzi 700-lecie nadania praw miejskich, a także 750-lecie kapituły warmińskiej.

Na niedzielnym wieczorze inauguracyjnym wystąpią dwaj panowie Chorosińscy. Andrzej jest wybitnym organistą, Michał – aktorem. Przygotowali utwory Chopina w transkrypcji na organy przeplatane fragmentami listów kompozytora.

Koncerty będą odbywać się przez dziesięć kolejnych niedziel do 24 sierpnia. Zagrają wirtuozi z Polski, Chorwacji, Finlandii, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także The Gdańsk Philharmonic Brass. Nie zabraknie zagranicznych orkiestr, śpiewaków i instrumentalistów.

[ramka]

[srodtytul]43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku[/srodtytul]

TERMINARZ FESTIWALU:

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

[b] 27.06.[/b] Andrzej Chorosiński - organy Polska

Michał Chorosiński - recytacja Polska

[b]04.07.[/b] Christopher Herrick - organy Wielka Brytania

[b]11.07.[/b] Mario Perestegi - organy Chorwacja

[b]18.07.[/b] Klaus-Christian van den Kerkhoff - organy Niemcy

[b]25.07.[/b] Joanna Konefał - sopran Polska

Marek Stefański - organy Polska

[b]01.08.[/b] Matthias Schlübeck - organy Niemcy

Jenny Ruppik - harfa Niemcy

Henryk Gwardak - organy Finlandia

[b]08.08.[/b] Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce Polska

Kwartet smyczkowy Polska

Claus-Erhard Heinrich - organy Niemcy

[b] 15.08[/b]. Chór„Kleine Cantorey”, orkiestra kameralna Niemcy, Polska

Danuta Mossakowska-Dulska - sopran Polska

Regina Grünegreß - alt Niemcy

Daniel Oleksy - tenor Polska

Thomas Herberich - bas Niemcy

Jürgen Müller - dyrygent Niemcy

Hanna Dys - organy Polska

[b] 22.08.[/b] The Gdansk Philharmonic Brass Polska

Janusz Szadowiak - trąbka, flugelhorn, trąbka piccolo Polska

Marek Gawkowski - trąbka, flugelhorn Polska

Mirosław Marchel - waltornia Polska

Tadeusz Kassak - puzon basowy Polska

Roman Perucki - organy Polska

[b]29.08.[/b] Studencka Orkiestra Kameralna

Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy Ukraina

Igor Andreevski - dyrygent Ukraina

Hiroko Inoue - organy Japonia

[b] Koncert inauguracyjny: 27 czerwca 2010 r. godz. 14.00[/b]

[b]Andrzej Chorosiński [/b]- jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego oraz kompozycji pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Jest profesorem klas organów w Akademii Muzycznej w Warszawie i Wrocławiu.

[b]Michał Chorosiński[/b] - jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatral-nej im. L. Solskiego w Krakowie. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Brał udział w kil-ku filmach polskich, m.in. "Ogniem i mieczem", "Stara baśń" oraz licznych serialach.

[b] Program koncertu:[/b]

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791): Fantazja KV 608

Muzyka i listy Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin (1810-1849): Etiuda cis-moll op. 25, nr 7

Nokturn Es-dur op. 9 nr 2

Etiuda es-moll op. 10, nr 6

Preludium e-moll op. 28

Preludium h-moll op. 28

Alexandre Guilmant (1837-1911): Finał z I Symfonii d-moll

[/ramka]

[ramka]

[b] Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku to jeden z dwóch najstarszych festiwali organowych w Polsce. Starszym jest tylko festiwal w Oliwie, mający obecnie 53 lata. [/b]

O znaczeniu i randze tej imprezy świadczy fakt, że odbywa się ona już po raz 43. , a uczestniczą w nim przede wszystkim wybitni organiści, ale także śpiewacy, aktorzy i inni muzycy instrumentaliści.

Wysoki poziom artystyczny oraz splendor osób, które tu już wcześniej występowały podnosi rangę imprezy na której chcą uczestniczyć znani i cenieni muzycy.

Z roku na rok, rośnie renoma, ale także i ilość przybywającej tu publiczności, która już przyzwyczaiła się do spędzania letniego popołudnia we wnętrzu najważniejszej świątyni Warmii znajdującej się właśnie we Fromborku. Jest to też możliwość zwiedzenia cennych zabytków znajdujących się na Wzgórzu katedralnym.

Festiwal rozpoczyna się w ostatnią niedzielę czerwca i potrwa nieprzerwanie przez 10 niedziel do końca sierpnia.

Tegoroczne obchody rocznicowe, 750 lecie Kapituły Warmińskiej oraz 700 lecie nadania praw miejskich Fromborkowi, a także ponowny pochówek Mikołaja Kopernika we Fromborku wpłyną zapewne na wzrost ilości przybywających turystów do Fromborka.

W tym roku przewidziano więc bardzo urozmaicony program festiwalowy, zarówno pod względem repertuarowym, jak i występujących artystów.

Koncert inauguracyjny poświęcony jest Fryderykowi Chopinowi, który nie pisał utworów co prawda na organy, to będziemy mogli usłyszeć jego kompozycje w transkrypcji na organy dokonanej przez profesora Andrzeja Chorosińskiego wybitnego polskiego kompozytora, organistę i pedagoga. Wraz z nim wystąpi aktor Michał Chorosiński, który będzie czytał listy Fryderyka Chopina.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Christopher Herrick, którego krytycy oceniają „jako artystę o wielkiej potrzebie komunikowania się poprzez muzykę. Jego fenomenalna technika, w połączeniu z możliwościami intelektualnymi przyczynia się do tego, że jego koncerty i nagrania są nie tylko zachwycające, ale jednocześnie zadziwiające i nigdy nie przestają pobudzać”.

Następnym organistą będzie chorwacki organista Mario Perestegi, który występował już przed fromborską publicznością, a jego koncert wywołał wśród publiczności wiele niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza gdy prezentował muzykę swego kraju.

W kolejną niedzielę będziemy gościć niemieckiego organistę Klausa Christiana van den Kerhoffa, który przybędzie do Fromborka po raz pierwszy.

Niewątpliwie ciekawym koncertem będzie występ Marka Stefańskiego, organisty kościoła Mariackiego w Krakowie wraz z pochodzącą z Elbląga sopranistką Joanną Konefał. W tym dniu usłyszymy m.in. utwory największego kompozytora Warmii i Mazur, a także twórcy „Roty” i „Hymnu Warmii” Feliksa Nowowiejskiego. W roku obecnym obchodzimy 100-tną rocznicę skomponowania „Roty” i 90-tą napisania „Hymnu Warmii”.

Następny koncert to występ światowej sławy niemieckiego wirtuoza Matthiasa Schlübecka, który grać będzie na fletni pana, a towarzyszyć mu będą Jenny Ruppik na harfie oraz Henryk Gwardak na organach.

W niedzielę 8 sierpnia będziemy mieli okazję posłuchać grę wybitnego polskiego skrzypka Andrzeja Kulki w towarzystwie kwartetu skrzypcowego oraz niemieckiego organisty Clausa Erharda Heinricha. Na koncercie usłyszymy m.in. słynne „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

W Święto patronki grodu i katedry będziemy mieli okazję posłuchać orkiestrę kameralną i niemiecki chór „Kleine Cantorey”, pod dyrekcją Jürgena Müllera z którym wystąpią polsko-niemieccy soliści oraz organistka Hanna Dys.

W przedostatnim koncercie festiwalu weźmie udział The Gdańsk Philharmonic Brass oraz znakomity polski organista profesor Roman Perucki. Wykonają m.in. we Fromborku prawykonanie dzieła jednego ze współczesnych kompozytorów.

Na zakończenie festiwalu wystąpi Studencka Orkiestra Kameralna Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy pod dyrekcją Igora Andreevskiego i japońska organistka Hiroko Inoue.

[b]Patronat honorowy:[/b]

Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Warmiński dr Wojciech Ziemba

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas

Starosta Braniewski Leszek Dziąg

Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Krystyna Lewańska

Organizatorzy:

Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur

Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku

Ks. Prałat kanonik mgr Tadeusz Graniczka

Stowarzyszenie „Dom Warmiński” z Lidzbarka Warmińskiego

Starostwo Powiatowe w Braniewie

Jan Brzozecki - dyrektor festiwalu, prof. Roman Perucki - dyrektor artystyczny

Bilety w cenie: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy i 120 zł karnet na wszystkie koncerty.

[/ramka]