- Warto było dożyć takiej chwili - dodał reżyser, który wczoraj wspólnie z Wojciechem Marczewskim i Andrzejem Wilkiem, Prezydentem Miasta Żyrardowa złożył podpis na umowie zatwierdzającej założenie filii Szkoły Wajdy i Wajda Studio w mieście noszącym miano stolicy kultury Mazowsza.
- Chcemy by tutaj odbywała się cześć zajęć, by młodzi filmowcy czerpali inspirację dla swoich filmów, by stykali się z prawdziwym życiem, by wyszli poza Krakowskie Przedmieście w Warszawie - mówił Wojciech Marczewski, reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców Szkoły Wajdy.
Wczoraj po dwóch latach prac remontowych odbyło się uroczyste otwarcie Resursy, należącej do najcenniejszych XIX-wiecznych zabytków Żyrardowa. Na przełomie XIX i XX była miejscem spotkań towarzyskich miejskich notabli. Znajdują się w niej między innymi sala balowa i scena teatralna.
- W tym budynku odbywać się będą wydarzenia kulturalne z górnej półki - mówił prezydent Andrzej Wilk. Oprócz Szkoły Wajdy chęć współpracy z Żyrardowem wyraził Teatr Polski w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wczorajszą uroczystość uświetnił koncert znakomitych pianistów Jekatariny i Stanisława Drzewieckich oraz performance Oskara Dawickiego, przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Dzisiaj mieszkańcy i goście Żyrardowa obejrzą w Kinie Len, w ramach Best of ze Szkoły Wajdy, dokumenty i fabuły młodych filmowców (godz. od 12 do 14). O godzinie 16.00 nastąpi otwarcie Salonu Poezji „Resursa". Wiersze księdza Jana Twardowskiego przeczyta dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. Wieczorem studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza zapraszają na spektakl "stracone zachody miłości"