Do jubileuszu wielkiego kompozytora romantyzmu, twórcy monumentalnych oper „Tannhäuser", „Lohengrin", „Tristan i Izolda", „Złoto Renu", „Walkiria", „Pierścień Nibelungów", dołączą melomanii z całego świata. Międzynarodowe Towarzystwo Wagnerowskie liczy 135 stowarzyszeń z różnych krajów.
W Polsce miewamy pretensje, że Wagner po swej śmierci stał się ulubionym kompozytorem Hitlera. Ale warto też nie zapominać, że wagnerowskie idee syntezy sztuk miały potężny wpływ na wizję Teatru Ogromnego Stanisława Wyspiańskiego.
W Niemczech większość scen muzycznych zapowiada nowe inscenizacje dzieł wagnerowskich. Jednym z pierwszych jubileuszowych wydarzeń będzie prapremiera „Boginek" - 16 lutego w Lipsku, rodzinnym mieście Wagnera, we współpracy z Teatrem Festiwalowym w Bayreuth.
A biograficzna wystawa „Ryszard Wagner - między Lipskiem a Bayreuth" (13.02-26.05) w lipskim Muzeum Historii Miasta opowie o jego burzliwym życiu.
Wagner urodził się 22 maja 1813 roku w Lipsku. Był dziewiątym dzieckiem Carla Friedricha Wagnera, urzędnika policyjnego. Miał pół roku, gdy jego ojciec zmarł. Matka Johanna wkrótce wyszła powtórnie za mąż za aktora i dramaturga Ludwiga Geyera. Richard młodość spędzał przeważnie u krewnych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako siedmiolatek. Gdy miał 15 lat, potrafił zapisać transkrypcję i uwerturę dziewiątej symfonii Beethovena. Studiował kompozycję na Uniwersytecie w Lipsku. W latach 30. XIX wieku pracował jako kapelmistrz i dyrygent w teatrach operowych w Würzburgu, Magdeburgu, Królewcu i Rydze. Początkowe jego utwory nie odnosiły sukcesów i Wagner popadał w coraz większe długi. W końcu musiał uciekać z Rygi przed wierzycielami wraz z pierwszą żoną, śpiewaczką Minną Planer. W Paryżu i Londynie żył w nędzy. Ale W 1842 sukces premiery opery „Renzi" w drezdeńskim Teatrze Królewskim nagle zmienił losy kompozytora. W Dreźnie dostał posadę kapelmistrza i mógł zająć się komponowaniem „Tannhäusera" i „Lohengrin". (Na jubileusz Drezno zapowiada m.in. otwarcie muzeum poświęconego latom saksońskim i wagnerowski festiwal śpiewaczy).