Zachować polski dorobek

Rocznie do zbiorów Biblioteki Narodowej wpływa prawie 200 tysięcy publikacji

Publikacja: 22.02.2013 19:00

Kolekcja rękopisów i starych druków w Pałacu Rzeczypospolitej

Kolekcja rękopisów i starych druków w Pałacu Rzeczypospolitej

Foto: Rzeczpospolita, Jan Kirwol Jan Kirwol

Red

24  lutego mija 85 lat od powołania Biblioteki Narodowej. Jest ona centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Nadrzędnym jej zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i wieczyste archiwizowanie całego dorobku wydawniczego polskiego, ale także publikacji dotyczących Polski, a wydawanych za granicą.

Do BN są przekazywane dwa egzemplarze wszystkich nowych publikacji: książek i czasopism, nut, atlasów, map, globusów oraz druków ulotnych, ale także płyt z muzyką i filmami. Rocznie do zbiorów Narodowej Książnicy wpływa prawie 200 tys. różnego typu publikacji, z czego większość stanowią egzemplarze obowiązkowe. Pozostałą część Biblioteka kupuje w Polsce lub za granicą, otrzymuje jako dary lub pozyskuje poprzez wymianę z innymi bibliotekami krajowymi i zagranicznymi.

Jednym z najważniejszych zadań jest zgromadzenie rękopisów najwybitniejszych polskich twórców dawnych i współczesnych, w tym przede wszystkim literatów, kompozytorów, uczonych. Obecnie zbiory BN liczą ok. 9,5 mln jednostek.

Biblioteka spełnia także wiele innych, ważnych dla polskiej kultury zadań. Jest narodową centralą bibliograficzną, odpowiedzialną za rejestrację wszystkich publikacji ukazujących się w Polsce. Od 2012 r. wszystkie wpływające książki polskie katalogowane są nie później niż 24 godziny od wpływu do BN, co umożliwia bibliotekom w Polsce kopiowanie opisu bez konieczności samodzielnego katalogowania.

Jest również największą biblioteką naukową o profilu humanistycznym. Dzięki niespotykanym w historii BN zakupom światowej literatury naukowej w 2012 r., co było możliwe po przekazaniu specjalnej dotacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Narodowa Książnica należy do najlepiej zaopatrzonych w Polsce bibliotek naukowych.

BN jest także cenionym w kraju i za granicą ośrodkiem ochrony i konserwacji zbiorów, który rozwinął się po drugiej wojnie światowej. Spełnia także rolę placówki naukowej prowadzącej działalność naukową, dokumentacyjną i metodyczną w dziedzinie bibliografii, bibliotekoznawstwa oraz czytelnictwa, a także zagadnień pokrewnych związanych ze społecznym obiegiem książki. Co dwa lata publikuje wyniki badań stanu czytelnictwa Polaków, a co roku raport o stanie bibliotek i o rynku wydawniczym.

Pomaga bardzo intensywnie bibliotekom polonijnym przy katalogowaniu zbiorów i ich konserwacji. Szczególnie silne więzy łączą ją z historycznymi placówkami jak Biblioteka Polska w Paryżu. Prowadzi również kursy i szkolenia dla bibliotekarzy w Polsce, od kilku lat liczba uczestników sięga niemal tysiąca osób.

Biblioteka Narodowa dokonuje stałej weryfikacji swoich zadań w krótkiej i długiej perspektywie. Podobnie jak inne instytucje służące dobru publicznemu rozpoznaje potrzeby Państwa, społeczeństwa i kultury, a w następstwie modyfikuje swoją działalność i jej priorytety. Jak inne biblioteki BN dostosowuje swoje serwisy do wymagań użytkowników przyzwyczajonych do szybkiego, prostego i zdalnego odnajdywania potrzebnych informacji.

Rok jubileuszowy jest dla BN przełomowy. Prowadzony jest generalny remont budynków, dzięki któremu poprawiona zostanie estetyka i funkcjonalność gmachu. Chciałbym, aby budynki w alei Niepodległości były funkcjonalnym przykładem polskiego modernizmu lat 60. XX w. Dzięki wprowadzeniu ogromnej części opisów posiadanych zbiorów do systemu komputerowego możliwe było w ostatnich dniach uruchomienie zamawiania publikacji do czytelni przez Internet.

Autor jest dyrektorem Biblioteki Narodowej

Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie