24 lutego mija 85 lat od powołania Biblioteki Narodowej. Jest ona centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Nadrzędnym jej zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i wieczyste archiwizowanie całego dorobku wydawniczego polskiego, ale także publikacji dotyczących Polski, a wydawanych za granicą.
Do BN są przekazywane dwa egzemplarze wszystkich nowych publikacji: książek i czasopism, nut, atlasów, map, globusów oraz druków ulotnych, ale także płyt z muzyką i filmami. Rocznie do zbiorów Narodowej Książnicy wpływa prawie 200 tys. różnego typu publikacji, z czego większość stanowią egzemplarze obowiązkowe. Pozostałą część Biblioteka kupuje w Polsce lub za granicą, otrzymuje jako dary lub pozyskuje poprzez wymianę z innymi bibliotekami krajowymi i zagranicznymi.
Jednym z najważniejszych zadań jest zgromadzenie rękopisów najwybitniejszych polskich twórców dawnych i współczesnych, w tym przede wszystkim literatów, kompozytorów, uczonych. Obecnie zbiory BN liczą ok. 9,5 mln jednostek.
Biblioteka spełnia także wiele innych, ważnych dla polskiej kultury zadań. Jest narodową centralą bibliograficzną, odpowiedzialną za rejestrację wszystkich publikacji ukazujących się w Polsce. Od 2012 r. wszystkie wpływające książki polskie katalogowane są nie później niż 24 godziny od wpływu do BN, co umożliwia bibliotekom w Polsce kopiowanie opisu bez konieczności samodzielnego katalogowania.
Jest również największą biblioteką naukową o profilu humanistycznym. Dzięki niespotykanym w historii BN zakupom światowej literatury naukowej w 2012 r., co było możliwe po przekazaniu specjalnej dotacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Narodowa Książnica należy do najlepiej zaopatrzonych w Polsce bibliotek naukowych.