1992
Pierwszy konkurs doszedł do skutku dzięki zapałowi i talentom organizacyjnym Marii Fołtyn, którą wsparła Agencja Artystyczna Filharmonii Narodowej. W gmachu tej instytucji odbyły się przesłuchania. Zgłosiło się prawie 250 chętnych, zakwalifikowano 106 osób, w tym 43 Polaków. Swego rodzaju pułapką był program. Nie wystarczał piękny głos i popis w kilku ariach (w tym jednej z oper Moniuszki). Równorzędną rolę odgrywały pieśni (sześć obowiązkowych, w tym co najmniej jedna Moniuszki i jedna Chopina).
Wśród uczestników było wielu dobrze dziś znanych śpiewaków: Katarzyna Nowak, Janusz Ratajczak, Rafał Songan, Leszek Świdziński, Małgorzata Walewska, Mikołaj Zalasiński, Agnieszka Zwierko. Jury najwyżej oceniło Urszulę Kryger (I nagroda) i Barbarę Dobrzańską (II nagroda), która potem wyjechała z kraju i odnosi sukcesy w Niemczech, a także Marcina Bronikowskiego i Adama Zdunikowskiego (ex aequo III lokata). Laureatami zostali też: Josefina Costa di Fabio z Urugwaju, Andriej Spiechow z Rosji i baryton Andrzej Szkurhan z Ukrainy, który przez pewien czas był obecny na niemal wszystkich polskich scenach.
1995
Do drugiej edycji napłynęło 248 zgłoszeń, wybrano 114 kandydatów. Najefektowniej zaprezentowała się ekipa Ukrainy, w dziewiątce finalistów znalazło się aż pięciu jej przedstawicieli. Jury doceniło Natalię Jutesz (III nagroda), choć wyżej oceniono Carę O'Sullivan z Irlandii oraz Kyung-Hye La z Korei Południowej. Podczas przesłuchań rozbłysły talenty Daniela Borowskiego i Mariusza Kwietnia. Dotarli do finału, potem ruszyli w świat po sukcesy. Carę O'Sullivan można dziś usłyszeć w irlandzkich i angielskich produkcjach operowych.
1998
Konkurs przeniósł się do gmachu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Startowało 117 uczestników z 23 państw, ale tę edycję zdominował talent 21-letniej studentki z Wrocławia, Aleksandry Kurzak. Od pierwszego etapu stała się faworytką publiczności, zyskała uznanie jurorów. Wyprzedziła Elenę Wiszniewską z Ukrainy, Katarzynę Trylnik i Guo Ling Li z Chin. Wśród mężczyzn triumfował Jacek Janiszewski, nagrody zdobyli też Michaił Gubskij z Rosji oraz Andriej Romanienko z Ukrainy.
2001
To była również edycja szczęśliwa dla Polaków, bo I nagrody otrzymali Monika Walerowicz-Baranowska i Tomasz Kuk (obecnie etatowy nasz Jontek), który wyprzedził Tomasza Krzysicę.