Wystąpią na tegorocznym festiwalu

Aktualizacja: 15.07.2013 12:50 Publikacja: 15.07.2013 12:49

Wystąpią na tegorocznym festiwalu

Foto: Rzeczpospolita

Białostockie Studio Piosenki (Białystok, Polska)

dyrektor artystyczny: Jerzy Tomzik

Białostockie Studio Piosenki działa od 1991 r. Kształci uzdolnioną artystycznie młodzież z województwa podlaskiego. Występują na scenach wielu teatrów, w filmach i kabaretach. W zeszłym roku artyści pojechali na festiwal do Szwecji, a w tym roku studio wydało płytę zatytułowaną „Białostockie prezentacje: Łucja Prus".

Zobacz galerię zdjęć

Buńczuk (Białystok, Polska)

kierownik: Ewa Jakubowska

choreograf: Ahmed Tashayev

Zespół tatarski, powstał 13 lat temu. Jego nazwa oznacza drzewce zwień- czone kulą i zwisającymi spod niej pękami końskiego włosia, używane dawniej jako oznaka władzy wojskowej przez Turków, Tatarów, Kozaków i hetmanów polskich. Grupa w programie ma utwory poetów tatarskich i piszących o Tatarach, piosenki tatarskie i polskie oraz tańce do melodii na motywach krymskich, baszkirskich i Tatarstanu. Zespół koncertował w Polsce i na Litwie.

Cicha & Pałyga (Warszawa, Polska)

lider zespołu: Karolina Cicha

W tym duecie multiinstrumentalnym Karolina Cicha gra na kilku instrumentach jednocześnie, a Bart Pałyga na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata, jest też prekursorem użycia technik śpiewu alikwotowego w Polsce. Koncert „Wieloma językami" nawiązuje do wielokulturowej tradycji województwa podlaskiego, z którego pochodzi Cicha. Podczas występu na POK usłyszymy pieśni w językach polskim, białoruskim, ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, tatarskim, jidysz i esperanto.

Czerkaski Chór Ludowy (Czerkasy, Ukraina)

dyrektor artystyczny: Zinoviy Yurovich

kierownik artystyczny: Leonid Trofimenko; choreograf: Tamara Zuyeva

Chór powstał w 1957 r. W jego repertuarze znajdziemy ukraińskie pieśni liryczne i obrzędowe, a także utwory współczesnych ukraińskich kompozytorów. W ciągu 56 lat działalności zespół dał tysiące koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Gruzji, Mołdawii, Bułgarii i Stanach Zjednoczonych.

Częstochowa Pipes & Drums (Częstochowa, Polska)

dyrektor: Tomasz Ujma

Zespół założony w 2002 r. to jedyna polska orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę na wielkich dudach szkockich. Jak każda

grupa typu pipes & drums, składa się

z dwóch sekcji: dudziarskiej

i bębniarskiej. Repertuar zespołu to tradycyjne szkockie utwory, przede wszystkim marsze wojskowe.

Rocznie dają ponad 100 koncertów

w Polsce i Europie.

Escada (Giumri, Armenia)

dyrektor artystyczny: Diana Matsoyan

Teatr taneczny, powstał w 1994 r.

W repertuarze ma ponad 100 układów tanecznych. Oprócz tańców armeńskich prezentuje rosyjskie, hiszpańskie, mołdawskie, serbskie, irlandzkie, cygańskie, gruzińskie

i greckie oraz taniec klasyczny i nowoczesny. Grupa występowała na festiwalach m.in. w Rosji i Turcji.

Folk Brothers (Białystok, Polska)

kierownik zespołu: Andrzej Pietraszko

Inspiracją do założenia zespołu w 1996 r. było duże, w owym czasie, zapotrzebowanie na opracowania muzyczne inspirowane folklorem różnych krajów. Repertuar oparty jest w głównej mierze na folklorze Austrii i Niemiec, jednak podczas tegorocznego festiwalu zespół zaprezentuje muzykę nowoorleańską. Do tej pory grupa prezentowała się m.in. w Austrii, Chorwacji i Niemczech.

Gudy (Mińsk, Białoruś)

kierownik artystyczny: Igor Mangushev

Kapela białoruskich dętych instrumentów ludowych powstała w 2000 r. przy białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki. Tworzą ją studenci katedry instrumentów dętych, którzy wykonują białoruskie melodie na tradycyjnych instrumentach: dudach, dudkach, żalejkach, okarynach, instrumentach pasterskich i perkusyjnych. W repertuarze znajduje się ponad 50 oryginalnie opracowanych tematów muzycznych. Zespół jest laureatem wielu konkursów i międzynarodowych festiwali na Białorusi, w Armenii i Rosji.

Igor Milstein i grupa klezmerska Nächama-2 (Norymberga, Niemcy)

lider zespołu: Igor Milstein

Zespół powstał 13 lat temu pod egidą społeczności żydowskiej z inicjatywy mołdawskiego imigranta Igora Milsteina. Wykonuje muzykę klezmerską opartą na tradycji wschodnioeuropej- skich Żydów. Śpiewa w języku jidysz, hebrajskim, niemieckim i rumuńskim. Muzycy grają na fortepianie, skrzypcach, klarnecie, saksofonie, wiolonczeli i perkusji. Koncertowali w Niemczech, m.in. w Monachium czy w Filharmonii Berlińskiej w 2009 r.

Israel dance theatre (Ramat Gan, Izrael)

dyrektor artystyczny, choreograf: Elan Millo; kierownik: Lia Gretz

Izraelski Teatr Tańca powstał 21 lat temu w Ramat Gan, z inicjatywy choreografów Elana Millo i Lii Gretz. W repertuarze ma m.in. tradycyjne tańce żydowskie, orientalne oraz tańce hora. Grupa prezentowała się m.in. we Francji, Meksyku, Niemczech i USA.

KabataŞ Erkek Lisesi Halk Danslari Toplulu?u (Stambuł, Turcja)

dyrektor artystyczny: Hasan Kazanci

Grupa Kabataş składa się z tancerzy w wieku 16–20 lat. Prezentuje tradycyjne tańce z różnych regionów Turcji, m.in. z prowincji Trabzon, Adiyaman, Diyarbakir i Artvin. Jej członkowie grają na kemence, davulu czy zurnie. Grupa występowała na wielu europejskich festiwalach, m.in. w Bułgarii, na Węgrzech i we Włoszech.

Kazaczata (Majkop, Adygeja)

dyrektor: Anatoliy Uvarov

dyrektor artystyczny: Natalia Uvarova

kierownik artystyczny: Olena Shcherbak

Zespół Pieśni i Tańca „Kazaczata" działa przy szkole muzycznej w Majkopie. W tym roku świętuje 25-lecie istnienia. Członkami grupy są dzieci różnych narodowości, jednak zespół prezentuje głównie muzykę ukraińską. Kazaczata wykonuje też muzykę sakralną, a także utwory autorskie wykonywane przy akompaniamencie między innymi bałałajki czy bajana.

Kulturno Umetničko Društvo „Ribarska Banja" (Ribarska Banja, Serbia)

dyrektor artystyczny: Natasa Djurdjevic

Zespół został założony w 2003 r. Składa się z grupy tanecznej i instrumentalnej, a w repertuarze ma serbskie tradycyjne tańce i pieśni. W instrumentarium zespołu są m.in. skrzypce, gitara, klarnet i bębny. Oprócz rodzinnej Serbii grupa występowała w Macedonii, Austrii, Szwajcarii i Tunezji.

Kurpie Zielone (Białystok, Polska)

kierownik artystyczny i muzyczny: Andrzej Dyrdał

choreograf: Wiesław Dąbrowski

korepetytor śpiewu: Józef Zyśk

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone" działa od 1953 r. w Białymstoku. Przez ten czas w zespole występowało ponad dwa tysiące osób. Na repertuar składają się tańce i pieśni z różnych regionów Polski. Kurpie zgromadziły przez lata swego istnienia ponad 300 kompletów strojów ludowych, kostiumów oraz wiele rekwizytów. Zespół prezentował się widzom w Europie, Azji i Ameryce.

Les Colporteurs (Pierre-de-Bresse, Francja)

koordynator: Denis Lamard

kierownik muzyczny: Dominique Trompille

Projekt Les Colporteurs powstał w 2011 r. z połączenia zespołu Fromage et Desserts, grającego muzykę folkową z centralnej Francji, i amatorskiej formacji tanecznej La Grange Rouge. Jego członkowie zachęcają ludzi do tańczenia na ulicach i uczą ich tradycyjnych tańców francuskich. Podczas występu na Podlaskiej Oktawie Kultur zespół zatańczy mazurki, walce, bourrée czy chapeloise.

Łowzar (Białystok, Polska)

kierownik: Ahmed Tashayev

Dziecięcy zespół taneczny powstał w 2008 r., aby promować czeczeńskie tańce ludowe i wzbudzać zainteresowanie narodowym dziedzictwem Czeczenii wśród młodzieży. „Łowzar" w języku czeczeńskim znaczy „zabawa". W repertuarze grupa ma tańce czeczeńskie i kaukaskie. Do zespołu należą dzieci uchodźców z Czeczenii mieszkające w Białymstoku.

Magdalena Warzecha z zespołem (Warszawa, Polska)

reżyser: Magdalena Warzecha

Pochodząca z Białegostoku aktorka Teatru Narodowego w Warszawie Magdalena Warzecha jest autorką widowiska muzyczno-poetyckiego „Ukrainność". Poezja polska i ukraińska oraz rdzenna muzyka ukraińska w jej archaicznym brzmieniu to główne elementy charakteryzujące ten spektakl. Oprawą muzyczną zajęli się: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich: Sergija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk (śpiew).

Miejska Orkiestra Dęta miasta Białystok (Białystok, Polska)

dyrygent: Franciszek Mocarski

Powstała w 1965 r. Brała udział w wielu imprezach miejskich, wojewódz- kich, ogólnopolskich i międzynarodowych, występowała podczas uroczy- stości państwowych i kościelnych, rocznicowych oraz w imprezach sportowych. Koncertuje w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Holandii, Litwie, Lotwie, Białorusi i Włoszech.

Orkiestra Uniwersytetu Humanistycznego w Równem (Równe, Ukraina)

dyrygent: Oleg Trofymchuk

Zespół wykonuje autentyczną muzykę ludową, klasyczną, popularną, filmową i własne kompozycje. Ma na koncie trzy płyty. W trakcie 35-letniej działalności występował na wielu międzyna- rodowych festiwalach, jest laureatem m.in. Citta di Lanciano we Włoszech i Perpetuum Mobile na Ukrainie.

Perla Verde (Esmeraldas, Ekwador)

opiekun grupy, proboszcz parafii: Antonio Crameri

opiekun grupy: Giusy Paganotti

Afroekwadorska grupa taneczno-muzyczna, od 20 lat działająca przy parafii Santa Marianita w miejscowości Esmeraldas, składa się z osób w wieku 14–30 lat. Zespół wykonuje charakterystyczną dla regionu muzykę, która pozwoliła ich przodkom zachować afrykańską tożsamość.

W instrumentarium Perla Verde jest m.in. marimba (odmiana ksylofonu z rezonatorami, używana w południowej i środkowej Afryce oraz Ameryce Środkowej; w wersji wykorzystywanej przez klasycznych perkusistów instrument o bardzo dużych możliwościach barwowych i dynamicznych – red.). Grupa koncertowała w Ekwadorze oraz Kolumbii.

Prolisok (Kirowograd, Ukraina)

dyrektor artystyczny: Anatoliy Korodkov

główny choreograf: Victor Pohilenko

choreograf: Valentina Korodkova

Zespół taneczny powstał w 1970 r.

Z 20-osobowej grupy w krótkim czasie rozrósł się do 120-osobowej. Prolisok opracował ponad 100 różnego rodzaju układów tanecznych, m.in. „Polkę z Bębnem", „Kryniczeńkę", „Noc Świętojańską", „Hopaka" i inne. Zespół jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali, występował m.in. w Czechach, Brazylii, Maroku i Japonii.

Samech (Kraków, Polska)

lider zespołu: Anna Ostachowska

Samech swoją twórczość określa mianem nowatorskiej world music z elementami muzyki klasycznej, klezmerskiej, folk, latin i jazzu. Grupa wykonuje utwory autorskie i kompozycje z całego świata: sefardyjskie, bałkańskie, żydowskie. Grają na altówce, wiolonczeli, kontrabasie i instrumentach perkusyjnych. Poza Polską występowali w Austrii i Francji.

Sarakina (Białystok, Polska)

kierownik artystyczny: Jacek Grekow

Polsko-bułgarsko-czeska grupa powstała w 1999 r. Wykonuje muzykę bałkańską, łącząc folk, jazz i world music. Zespół tworzą absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający m.in. na akordeonie, klarnecie, kontrabasie, kavalu, dudach czy tupanie. Sarakina ma na koncie cztery płyty i koncerty m.in. w Bułgarii, Austrii, Luksemburgu czy we Włoszech.

Suniczka-Skawysz (Mińsk, Białoruś)

dyrektor: Nina Ablicava

kierownik artystyczny: Anna Zacharina

kierownik, choreograf: Kateryna Tolockaya

Zespół działa przy Centrum Kształcenia „Kontakt" w Mińsku. Jego członkowie mają od 5 do 30 lat. W repertuarze: pieśni i tańce białoruskie, polskie, rosyjskie, żydowskie, irlandzkie, greckie, mołdawskie, gruzińskie, chińskie i włoskie. Do tej pory grupę mogli podziwiać m.in. widzowie z Niemiec, Litwy i Czech.

Zespół Pieśni i Tańca „Tarškutis" (Alytus, Litwa)

dyrektor artystyczny: Rima Moisejenkien?

kierownik grupy muzycznej: Leonidas Moisejenka

choreograf: Marijona Markevičien?

Zespół powstał w 1987 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Alytusie. Składa się z pięciu grup tanecznych i jednej instrumentalnej. W repertuarze znajdują się litewskie pieśni i tańce ludowe oraz utwory autorskie. Tarškutis ma w swoim dorobku pięć płyt. Koncertowali w całej Europie, m.in. w Danii, Grecji, Hiszpanii i Serbii.

Wołyńskie Słowiki (Łuck, Ukraina)

kierownik artystyczny, dyrygent: Antonina Antonova

kierownik muzyczny: Piotr Miłogrodzki

choreograf: Halina Sokolova

Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Wołyńskie Sło- wiki" stworzyło Towa- rzystwo Kultury Polskiej w Łucku w 1998 r. Jego członka- mi są dzieci z polskich rodzin. Na repertuar składają się polskie pieśni religijne, ludowe, patriotyczne i utwory współczesne. Oprócz koncertów na Ukrainie grupa często występowała w Polsce, prezentowała się też w Bułgarii.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Wileńskiego (Wilno, Litwa)

dyrektor artystyczny, kierownik grupy muzycznej: Eugenijus Čiplys

choreograf, kierownik grupy tanecznej: Birut? Mažrimien?

dyrygent: Dovil? Mačiukait?

Zespół powstał w 1940 r. i jest najstarszą tego typu grupą na Litwie. Prezentuje stylizowany i autentyczny folklor litewski. W repertuarze ma pieśni, tańce oraz utwory wykonywane na ludowych instrumentach litewskich, jak birbyne, kankle, skrabalai czy skuducze. Grupa odwiedziła m.in. Austrię, Kanadę, USA i Turcję.

Białostockie Studio Piosenki (Białystok, Polska)

dyrektor artystyczny: Jerzy Tomzik

Pozostało 99% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"