Ogromną większość wielotysięcznej publiczności każdego roku stanowią osoby starsze. Wielu widzów przyjeżdża do nas z różnych zakątków Polski i Europy, niekiedy z bardzo egzotycznych krajów świata. Doceniają, że mogą obejrzeć dużą liczbę znakomitych amatorskich i zawodowych zespołów, prezentujących wykonania tradycyjne oraz opracowane przez wybitnych choreografów i kompozytorów.
Pokazujemy różne formy: grupy kameralne, teatry, duże zespoły. Festiwal w widoczny sposób łączy środowiska, kultury i pokolenia. Okazuje się, że ludzie bardzo lubią sztukę i muzykę ludową, zaczynają ją doceniać. My staramy się odkrywać i ukazywać ją na nowo przy udziale wykonawców z różnych krajów Europy i świata, prezentujących bardzo wysoki poziom artystyczny.
Data imprezy nie jest przypadkowa. Co roku festiwal przypada w ostatnich dniach lipca. Termin ten wpisany jest do kalendarza światowej organizacji twórców folkloru.
Festiwal odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Za co jest tak ceniony?
Uczestnicy, którzy już występowali, podkreślają jego wysoki poziom artystyczny i organizacyjny. Cieszy nas to, że w szczególności na Ukrainie, Białorusi i w Rosji krążą opinie, iż na naszym festiwalu warto być, ponieważ otwiera on drogę na sceny i estrady wielu krajów świata. Poza tym, co ważne, Podlaska Oktawa Kultur odgrywa znaczącą rolę w szeroko rozumianym dialogu między narodami. Kultura i twórczość artystyczna nie znają granic, a ukazanie przez koncertujące zespoły ich lokalnych tradycji i odrębności świadczy o bogactwie światowej kultury, z której źródeł czerpią także artyści europejskiego i światowego formatu.
Formuła festiwalu pozostanie taka sama, ale z pewnością będziemy się rozwijać pod względem artystycznym. I ten rozwój już widać, bo chęć uczestnictwa w naszym festiwalu zgłasza z roku na rok coraz więcej artystów.