Czkawka jest uporczywym syndromem chorobowym objawiającym się rytmicznymi wstrząsami. Zazwyczaj powoduje ją gwałtowne przepełnienie. Jest także syndromem nerwicowym, mimowolnym odruchem ciała pojawiającym się niespodziewanie i podobnie niespodziewanie odchodzącym. Samo słowo bywa metaforą bezustannych powrotów czegoś lub do czegoś, krótkotrwałych repetytywnych trwań i ich nagłych rozpuszczeń.
Tematyka instalacji obejmującej fotografię, wideo i obiekty powraca do stworzonych przez artystę rytuałów służących mapowaniu przestrzeni intymnych i publicznych. To one determinują jego bycie twórcą, który gra pamięcią własną i pamięcią miejsca, pracując w oparciu o zdarzenie i proces.
Pierwszym impulsem dla artysty było zdjęcie z dzieciństwa. Uchwycony na krakowskim rynku przy fontannie autorstwa prof. Zina wraca do miejsca ze zdjęcia i do miejsca w czasie, z którego pochodzi fotografia. Postawą, która go inspiruje, jest bohater kąpieli, krakowski performer, pisarz, awangardzista Krzysztof Niemczyk. Czerpiąc od niego, Branas przepracowuje kategorie sentymentalizmu, historyzmu i krakowskości, a jego metodologią jest egzotyzacja.
Przemek Branas, Czkawka
Sekcja ShowOFF 2014