Warszawski klub Pardon To Tu stał się miejscem prezentacji śmiałych muzycznych pomysłów z całego świata. Tu nasi muzycy improwizujący spotykają znanych już twórców z Ameryki, Azji i Europy. Tu odbywają się koncertowe premiery płyt, a także rodzą się pomysły na nowe nagrania. Tak było z ideą albumu „Mazurki" Marcina Maseckiego, który wydała wytwórnia For Tune przy wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Nie po raz pierwszy Masecki sięga po tematy rodzimego folkloru. Dwa lata temu wytwórnia Lado ABC wydała jego płytę „Polonezy". Dostojny polski taniec narodowy stał się jedynie pretekstem do własnych interpretacji. Masecki wystąpił w roli dyrygenta dużego zespołu (dwie trąbki, dwa klarnety, dwa saksofony, dwa puzony, perkusja), który improwizuje pod jego dyktando trochę bez ładu i składu. Ta zwariowana muzyka przypominająca „Próbę orkiestry" Felliniego znalazła uznanie jurorów „Paszportu Polityki".
- O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: orkiestrę marszową z trzecioligową orkiestrą strażacką, jak również XIX-wieczną elegancję z kunsztem kompozytorskim polskich twórców z tego okresu - powiedział pianista.
Marcin Masecki zasłynął także albumem „Die Kunst der Fuge". Kompozycje Jana Sebastiana Bacha zagrał na na zabytkowym Steinwayu swojej babci, który przestroił osiągając brudne brzmienie. Co więcej, nagrania dokonał na taśmowym dyktafonie niskiej jakości. Jazzową karierę zaczął w 1997 r. w zespole Alchemik, z którym zdobył główną nagrodę na festiwalu Jazz Hoeilaart w Brukseli. Sam został uhonorowany nagrodą indywidualną. Z Alchemikiem nagrał cztery albumy, później współpracował z Andrzejem Jagodzińskim, a efektem był album „Tribute to Marek & Wacek". W 2000 roku wyjechał na studia do Berklee College of Music w Bostonie, kuźni jazzowych talentów. Tam poznał przyszłą żonę, wokalistkę Candelarię Saenz Valiente z Argentyny.
Po powrocie występował z zespołem Pink Freud, zagrał koncerty z Tomaszem Stańką i Michałem Urbaniakiem, nagrywał ze Zbigniewem Wegehauptem. Współtworzył formacje: Telewizor, Papierosy, TAQ, Wczasowicz Paweł, trio Masecki/Rogiński/Moretti. W 2005 roku zdobył pierwszą nagrodę i Złoty Medal Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.