Największą gwiazdą tegorocznej, szóstej edycji festiwalu, któremu co roku warszawska Opera Narodowa użycza cztery sale, będzie Richard Galliano. 65-letni multiinstrumentalista francuski, który najczęściej grywa jednak na akordeonie, lubi zarówno jazz, jak i klasykę.
W obu tych muzycznych światach Richard Galliano porusza się z zadziwiającą swobodą. Bacha czy Vivaldiego gra z jazzowym feelingiem, jego jazzowe kompozycje mają klasyczną elegancję. Nagrał kilkadziesiąt świetnych płyt, a na koncerty przyciąga tłumy. W Warszawie zaś będzie można go posłuchać, kupując bilet za 8 (ulgowy) albo najwyżej za 15 zł (normalny).
Na tym właśnie polega niepowtarzalny urok Szalonych Dni Muzyki. Od pierwszych edycji organizatorzy ustalili, że to ma być festiwal tani i dostępny dla wszystkich. Co więcej, muzyka rozbrzmiewa tu od rana do wieczora. Richard Galliano wystąpi zarówno w piątek wieczorem na koncercie inauguracyjnym i zagra m.in. własną „Małą suitę francuską", jak i w sobotę. Najpierw przed południem zaprosi na spotkanie z muzyką Bacha, po południu zaś na tanga Piazzolli oraz „Cztery pory roku" Vivaldiego.
Świetnych muzyków będzie oczywiście znacznie więcej: laureat ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Litwin Lukas Geniušas, kanadyjska wokalistka Stefanie True, mistrz elektronicznych brzmień Murcof, czeski Hába Quartett, Marcin Masecki. Zagrają nasze czołowe orkiestry: Opery Narodowej, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa. Ogółem od piątku do niedzieli na 60 koncertach zaprezentuje się 950 wykonawców.
Szalone Dni Muzyki, które narodziły się ponad 20 lat temu we Francji – a potem zaczęły powstawać ich bliźniacze wersje w różnych krajach – z założenia są też festiwalem rodzinnym. Wszystkie koncerty nie są więc zbyt długie. Trwają zwykle około godziny, tak by ktoś nienawykły do kontaktu z klasyką nie poczuł się nią przytłoczony. A poza tym zawsze w programie jest specjalna oferta dla dzieci.
W tym roku będą więc „Szalone bajki", czyli krótkie filmy animowane z muzyką wykonywaną na żywo oraz połączone z warsztatami i wspólną zabawą. Dla dzieci nieco starszych przygotowano natomiast koncerty zatytułowane „Przewodnik po orkiestrze".