Ten bostoński zaśpiew

Nowa książka Naomi Klein o braku efektywnej polityki lewicowej, eseje Martina Luthera Kinga, komedia kryminalna na Apple TV+ i muzyka z AI.

Publikacja: 06.09.2024 17:00

Ten bostoński zaśpiew

Foto: Krzysztof Bieliński

Naomi Klein w swojej najnowszej książce „Doppelganger” opowiada o tym, że była nieustannie mylona z Naomi Wolf – inną pisarką. Z tym że Wolf, która kiedyś zasłynęła ważnymi, feministycznymi dziełami, w trakcie pandemii zaczęła przechodzić na pozycje prawicowe, nacechowane paranoją i ekstremizmem. Klein przy tej okazji analizuje, jak zaniedbania ze strony lewicy w dziedzinach, które tradycyjnie były jej domeną – walka z rozwarstwieniem społecznym, obrona praw kobiet czy kwestia państwowości palestyńskiej – doprowadziły do tego, że osoby identyfikujące się z lewicą coraz częściej skręcają w stronę prawicowego populizmu. Autorka przekonująco pokazuje, że brak efektywnej polityki lewicowej sprzyja wzrostowi siły prawicowych ruchów populistycznych, ksenofobicznych i homofobicznych – co ma przełożenie także na sytuację w Polsce. Świetny esej!

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Kultura
„Zwierzęta na wojnie”: O kocie, który poszedł na wojnę
Kultura
Kwiat Jabłoni: Jeszcze nigdy tak bardzo nie obawialiśmy się o wynik wyborów
Kultura
„Lunch z ludźmi sukcesu”: 52 weekendy Rozmów
Kultura
Nick Cave, Biblia i narkotyki
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Kultura
Jak kino pokazuje europejską biedę
Kultura
Fenomen Elżbiety Cherezińskiej