Chodzi o organizowany już po raz szósty Festiwal Romantycznych Kompozycji ze znaczącym dopiskiem: Józef Elsner i jego następcy. Jego bohaterem jest więc przede wszystkim nauczyciel Chopina, ale też inni, znacznie mniej znani od Fryderyka kompozytorzy, od których zaczął się, a potem rozwijał, polski romantyzm w muzyce.
Józef Elsner – Niemiec, który wybrał Polskę
Józef Elsner urodził się na Dolnym Śląsku i był Niemcem, studiował w Wiedniu, pracował w Brnie i Lwowie, po rozbiorach należącym do Austrii. W 1799 r. znalazł się w Warszawie i w niej pozostał na 55 lat życia. Tu prowadził operę, komponował (jego dorobek to 23 opery, 8 symfonii, 150 dzieł religijnych, o utworach kameralnych czy fortepianowych nie wspominając).
W 1821 r. Józef Elsner założył w Warszawie konserwatorium, jedno z pierwszych w Europie. I w ten sposób zapewnił sobie miejsce w polskiej historii, jako nauczyciel Chopina i całej generacji kompozytorów, którzy urodzili się w pierwszych dwóch dekad XIX w. Jest faktycznym twórcą polskiej szkoły.
Czytaj więcej
Józef Elsner. Języka polskiego uczył się dopiero z tekstów komponowanych przez siebie oper
Oprócz Chopina ważnym wychowankiem Elsnera był Ignacy Feliks Dobrzyński. Jedna z jego symfonii w 1835 r. zdobyła nagrodę na konkursie w Wiedniu (zgłoszono do niego aż 57 symfonii z całej Europy). Nie poszły jednak za tym sukcesem kolejne, a Dobrzyński, który musiał z czegoś żyć i ciągle był pochłonięty uczeniem innych.