Poznań: Wielka inauguracja gotyckich podziemi ratusza

Niedostępne przez 27 lat gotyckie wnętrza poznańskiego ratusza od 1 marca zostaną otwarte dla zwiedzających.

Publikacja: 28.02.2024 23:44

Ratusz w Poznaniu jeden z najcenniejszych zabytków miasta

Ratusz w Poznaniu jeden z najcenniejszych zabytków miasta

Foto: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Poznański ratusz – jeden najbardziej znanych zabytków w Polsce, kojarzy się przede wszystkim z zewnętrzną XVI--wieczna renesansową bryłą, zwieńczoną attyką. I reprezentacyjną fasadą z trójkondygnacyjną loggią, zwróconą ku Rynkowi, ponad którą górują trzy wieloboczne wieżyczki. No i oczywiście z XV-wieczny mechanizmem zegarowym z popularnymi koziołkami, ukazującymi się o godzinie dwunastej.

Tymczasem jego początki sięgają XIV wieku, o czym świadczą zachowane na dolnych kondygnacjach gotyckie ślady.

W tej właśnie części poznańskiego ratusza powstała nowa przestrzeń muzealna po kilkuletnim remoncie, prowadzonym od 2019 roku oraz gruntownych badaniach archeologicznych. Remont i stworzenie ekspozycji kosztowało 7,5 mln zł.

Średniowieczny ratusz

W gotyckich piwnicach prezentowana jest wystawa pokazująca historię początków miasta, od czasów powstania grodu w X wieku - do połowy XVI wieku, gdy ratusz został rozbudowany przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro i zyskał formę renesansową. Ekspozycja jest opowieścią o średniowiecznym Poznaniu – jego architekturze, herbie, życiu codziennym mieszkańców od czasów Mieszka I, o patronach Poznania (św. Piotrze i Pawle), sądownictwie i obowiązującym wówczas prawie.

Drugi wątek opowiada o historii samego Ratusza: zmianach architektonicznych i funkcjonalnych.

Gotyckie piwnice w poznańskim Ratuszu

Gotyckie piwnice w poznańskim Ratuszu

Materiały prasowe

Z wnętrz szczególną uwagę przyciąga Sień Gotycka, najważniejsze przestrzeń pamiętająca początki ratusza, gdzie urzędowała dawna rada miejska. A teraz eksponowane są tutaj obrazy z widokami od XVIII do XX wieku.

W kwaterze północno-wschodniej zobaczymy jedyny autentyczny zwornik z czasów budowy Ratusza. Widnieje na nim przedstawienie heraldycznego lwa wspiętego na tylnych łapach, z charakterystycznym splecionym podwójnym ogonem i koroną na głowie (jest to herb państwa czeskiego).

W Izbie Tortur można z kolei zobaczyć pręgierz, który od 1535 roku stał przed Ratuszem. Wyryty na nim napis informuje, że wzniesiono go za pieniądze uzyskane z kar nakładanych na służące, ubierające się zbyt strojnie.

Magazyn studyjny

Dodatkową atrakcję stanowi magazyn studyjny, w którym Ratusz-Muzeum Poznania, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, zgromadził kolekcje obiektów poświęconych późniejszej historii miasta i jego mieszkańców. Są tu fotografie osób i widoki Poznania ( rysunki, ryciny, pocztówki i obrazy), rzemiosło artystyczne oraz fragmenty kamieniarki pochodzące z miejskiej zabudowy a także rękopisy, starodruki, książki.

Uroczyste otwarcie Ratusza w Poznaniu nastąpi w piątek 1 marca o godz. 18. W tym dniu oraz w sobotę i niedzielę muzeum można będzie zwiedzać aż do godziny 22. W weekend 2-3 marca poznańskie koziołki będą się trykały aż 3 razy - o godz. 12, 15 i 18.

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat