W jego programie znajdują się literackie premiery i spotkania autorskie, performatywno-poetyckie eksperymenty, warsztaty dla tłumaczy poezji z języków angielskiego i ukraińskiego, wykłady mistrzowskie Miłosz Lectures, debaty. Hasło przewodnie festiwalu, zapisane w trzech językach „Rodzinna Europa | Родинна Європа | Родная Эўропа” odwołuje się do książki Miłosza.
Festiwal Miłosza, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundację Miasto Kraków, odbywa się od 7 do 9 lipca.
Podczas inauguracji w Pałacu Potockich ogłoszono nowy program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Ambasady Irlandii oraz The Estate of Seamus Heaney. I otwarto ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Seamusa Heaneya – wybitnego irlandzkiego poety, laureata Nagrody Nobla, twórcy zaprzyjaźnionego z Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem.
Pierwszy wykład mistrzowski Miłosz Lecture wygłosił John F. Deane, irlandzki poeta, działacz kultury i tłumacz. W wystąpieniu zatytułowanym „Song of the Goldfinch: On Poetry and War” mówił o związkach literatury i życia społecznego, rozważając kwestię odpowiedzialności twórcy w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.
Piątek upłynął pod znakiem poezji i muzyki. Podczas spotkania „Chadanowicz czyta Miłosza” kilkanaście wierszy Czesława Miłosza w tłumaczeniu Andreja Chadanowicza zaprezentowano w języku polskim i białoruskim do muzyki białoruskich kompozytorów.