Malowidła z jaskini Chauveta w filmie Wernera Herzoga

Unikatowa Jaskinia Chauveta z malowidłami sprzed ponad 30. tysięcy lat jest miejscem, którego najprawdopodobniej nikomu z nas nie będzie dane zobaczyć w naturze. Dzięki Wernerowi Herzogowi możemy jednak poczuć się, jakbyśmy tam byli.

Aktualizacja: 28.09.2016 07:23 Publikacja: 28.09.2016 00:01

Malowidła z jaskini Chauveta w filmie Wernera Herzoga

Foto: Wikimedia Commons

W południowej Francji w połowie lat 90. ubiegłego wieku, grupa badaczy odsłoniła wejście do nieznanej jaskini, dokonując jednego z największych odkryć w historii kultury. Jaskinia była nie tylko wyjątkowo piękna i okazała – miała 400 metrów długości – ale i jak się okazało – malowidła znalezione na jej ścianach – powstały 32 tysiące lat temu i są najstarszymi na Ziemi. Do tej swoistej kapsuły czasu ochrzczonej imieniem Jeana - Marie Chauveta, kierownika odkrywczej ekspedycji, mogą wejść tylko naukowcy. Herzog dostał zgodę na filmowanie ich badań, lecz jedynie przy zachowaniu restrykcyjnych warunków pobytu w tym unikatowym miejscu – dotyczących sprzętu i niemożności zbaczania ze specjalnie osadzone ścieżki.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Kultura
Dzień Dziecka w Muzeum Gazowni Warszawskiej
Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji