Jacaszek zagra w Krynkach

W piątek i sobotę - 1 i 2 września – odbędzie się XVIII Trialog w Krynkach. Intelektualne dyskusje koncert ”Kwiaty”.

Publikacja: 01.09.2017 10:00

Jacaszek zagra w Krynkach

Foto: materiały prasowe

Hasłem tegorocznej edycji jest początek inwokacji z mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” czyli „Litwo, Ojczyzno moja!”.
Pomysłodawcą i mentorem Trialogu był Sokrat Janowicz (1936-2013) – prozaik, eseista, dziennikarz i tłumacz piszący po polsku i białorusku. Jego ojczyzną i domem były właśnie Krynki, w których od 18 lat odbywa się ta  impreza.  Autorytet Sokrata Janowicza sprawiał, że na te letnie spotkania zjeżdżają literaci, naukowcy, wybitne osobistości z Polski, Białorusi i Europy.

Krynki to miejscowość leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie linii granicznej dzielącej Polskę i Białoruś, którą mocno naznaczyła historia. Do I wojny światowej mieszkała tu kilkutysięczna społeczność żydowska, a niewielką mniejszością stanowili Białorusini, Polacy i Niemcy.

Powołany do życia w 1999 roku Trialog miał początkowo formę dyskusyjnych spotkań w gronie znawców literatury białoruskiej. Z czasem rozrósł się i wzbogacił o sztuki plastyczne i teatr.

W tegorocznym programie znalazło się m.in. przedstawienie „Pudełko. Odczynianie guseł Mirona Białoszewskiego” Pawła Passiniego i Jacka Kopcińskiego, które zostanie zaprezentowane w Synagodze Kaukaskiej. Miłośnicy sztuk plastycznych będą mogli uczestniczyć w wernisażu wystawy w Galerii Krynki - „Od René Magritte'a do Nożownika z Krynek” Jana Gryki, który zaprosił do tego projektu kilku innych artystów m.in. Roberta Kuśmirowskiego i Mariusza Tarkawiana. Miłośników muzyki czeka koncert „Kwiaty”, w którym wystąpią Jacaszek Feat, Hania Malarowska, a także duet(Karolina Cicha & Bart Pałyga.

W Synagodze Kaukaskiej odbędą się też trzy dyskusje, których moderatorem będzie Krzysztof Czyżewski. W rozmowie o literaturze udział wezmą: Anatol Brusiewicz, Ludmiła Rubleuskaja, Radosław Romaniuk, Ziemowit Szczerek; o historii: Eugeniusz Mironowicz, Paweł Kowal, Wincuk Wiaczorka; oraz o kulturze: Alaksandr Kraucewicz, Anda Rottenberg, Andrzej Strumiłło, Bronius Makauskas.

Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem