Jak to się stało, że rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego?
Agata Wąsowska-Pawlik: Komisja Europejska raz na jakiś czas dedykuje rok różnego rodzaju ideom albo inicjatywom – w roku 2008 odbył się Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego, a w 2011 Europejski Rok Wolontariatu. 17 maja 2017 roku Parlament Europejski ogłosił rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Głównym celem tej inicjatywy jest promocja dziedzictwa kulturowego jako ważnego czynnika budowania tożsamości i przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej oraz podkreślanie potencjału dziedzictwa kulturowego dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Dziedzictwo może być też inspiracją dla działań artystycznych. Dla Komisji ważne jest także to, że dziedzictwo kulturowe możemy wykorzystywać w szeroko pojętej dyplomacji publicznej, w dialogu międzynarodowym. Na realizację tegorocznej idei przeznaczone zostały dość umiarkowane środki finansowe – dla wszystkich krajów członkowskich – 8 mln euro. 5 mln przekazano na rzecz programu Kreatywna Europa. Jesienią ubiegłego roku został ogłoszony konkurs na projekty realizujące jego założenia. Cztery projekty, które otrzymają dofinansowanie, są realizowane wspólnie przez sześć polskich instytucji i stowarzyszeń. 3 mln euro Komisja wydaje na własne działania, na przykład związane z organizacją bądź dofinansowaniem wybranych wydarzeń. Każdy kraj członkowski organizuje ten rok zgodnie ze swoimi priorytetami.
Jak polski program prezentuje się na tle innych krajów?
Idea ERDK 2018 to rodzaj szerokiej ramy i jednocześnie zaproszenie do uczestnictwa. Program obchodów w dużej mierze zależy od środowiska związanego z dziedzictwem kulturowym. Warto pamiętać, że w każdym kraju pomysł na realizację idei ERDK zależy od jego specyfiki i wielkości. Inaczej realizowany jest na Malcie, a inaczej w Hiszpanii, gdzie jest znacznie większa liczba nie tylko mieszkańców, lecz także miejsc dziedzictwa. Niemcy przygotowują w Berlinie szczyt kulturalny związany z ERDK w drugiej połowie czerwca. Kraje sprawujące w 2018 roku prezydencję w Radzie UE – teraz Bułgaria, w drugiej połowie roku Austria – także zaplanowały różnego rodzaju konferencje i wydarzenia na wyższym szczeblu, których tematyka jest związana z dziedzictwem kulturowym. Nam udało się dotychczas zachęcić organizatorów ponad 200 projektów realizowanych w całym kraju do włączenia się w obchody Roku. Również jako MCK przygotowujemy wiele wydarzeń.
Pojęcie dziedzictwa kulturowego ewoluuje i w związku z tym zmienia się zakres tego, co za nie dziś uważamy. Kto o tym decyduje?