Siekiera powstała w 1983 roku w Puławach, rok później stała się rewelacją Jarocina. Hałaśliwa, bezkompromisowa muzyka zespołu w połączeniu ze świetnymi tekstami Tomasza Adamskiego dała piorunujący efekt. Pierwszy, punkowy skład Siekiery z wokalistą Tomaszem Budzyńskim (późniejszym liderem Armii) przetrwał rok i zagrał zaledwie siedem koncertów. Marnej jakości nagrania koncertowe oraz z prób krążyły wśród fanów przegrywane z kasety na kasetę. I chociaż potem wszystkie najważniejsze grupy polskiego punka doczekały się swoich wspominkowych płyt, to materiał legendarnej Siekiery czekał na swój czas 24 lata!
„Na wszystkich frontach świata” zawiera quasi-profesjonalne demo grupy oraz fragmenty koncertów z 1984 roku. Muzyka Siekiery jest szybka, agresywna i niezwykle precyzyjna. Teksty Adamskiego – krótkie, lakoniczne – to apokaliptyczna poezja. Doskonale wpisuje się w konwencję muzyczną. W przeciwieństwie do wielu ówczesnych zespołów nie była to grupa, którą interesowały pokoleniowe manifesty czy moralizatorstwo. Mimo upływu lat ich muzyka nie straciła na sile.
W połowie lat 80. brytyjski punk był zjawiskiem dogasającym. Większość gwiazd tego gatunku zakończyła swoją przygodę z muzyką lub czyniła ukłony w stronę komercji. Punk nie był już obiektem zainteresowania szerokiej publiczności. W tym samym czasie w Polsce święcił największe triumfy – między innymi za sprawą jarocińskiego festiwalu.
Otoczona nimbem tajemniczości Siekiera, o której wśród fanów krążyły legendy, to jedna z najoryginalniejszych grup tego typu w naszym kraju. W 1985 roku ukazała się składanka „Fala”, na której możemy znaleźć dwa utwory Siekiery: „Fala” i „Idzie wojna”. Dotychczas były to jedyne oficjalnie wydane utwory pierwszego składu grupy.
Po odejściu wokalisty zespół zmienił estetykę. Radykalna punkowa publiczność nigdy mu tego nie wybaczyła. Nowa Siekiera, grająca w stylu new wave, doczekała się w 1986 roku płyty długogrającej zatytułowanej „Nowa Aleksandria”.