Reklama

Chóry z czterech krajów

Wprost z XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2008 przyjadą cztery świetne zespoły. Zapowiada się wieczór pełen mistycznej aury i wykonawczej perfekcji

Publikacja: 22.05.2008 14:36

Chóry z czterech krajów

Foto: Materiały Promocyjne

To najbardziej prestiżowy festiwal muzyki cerkiewnej na świecie. W ciągu 27 lat wystąpiło na nim prawie 600 zespołów z Europy, Azji, Ameryki Płn., a nawet z Afryki. Imprezy w Hajnówce zrodziły wręcz swoistą modę na spotkania z muzyką cerkiewną – w ślad za Polską podobne festiwale powstały w wielu krajach naszego kontynentu.

Wyjątkowy charakter polskiej imprezy polega jednak na tym, że jest ona otwarta na przedstawicieli różnych wyznań: prawosławnych, staroobrzędowców, grekokatolików, katolików, protestantów, a nawet wyznawców judaizmu czy islamu. Wszystkich łączy zainteresowanie muzyką cerkiewną.

O randze artystycznej festiwalu w Hajnówce niech świadczy fakt, że w 1995 roku Ministerstwo Kultury nadało mu tzw. kategorię zerową, którą w Polsce mają tylko najlepsze imprezy, takie jak Konkurs Chopinowski czy Warszawska Jesień.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej narodził się w 1982 r. w Hajnówce, ale od pięciu lat konkursowe przesłuchania odbywają się w Białymstoku. A od 17 lat Warszawa zaprasza na specjalne koncerty niektóre z zespołów przyjeżdżających do Polski.

W sobotnim koncercie w kościele ewangelicko-augsburskim wystąpią cztery chóry. Jako pierwszy zaprezentuje się Lipiecki Municypalny Chór Kameralny. Powstał w 1994 r. w mieście Lipiec i dziś uważany jest za jeden z najlepszych zespołów w Rosji. W jego ogromnym repertuarze – od oper i oratoriów do pieśni ludowej i współczesnych piosenek – szczególną rolę zajmuje rosyjska muzyka cerkiewna.

Reklama
Reklama

Ze Lwowa przyjeżdża w tym roku Galicyjski Chór Kameralny, którego początki sięgają 1990 r. Ten zespół specjalizuje się przede wszystkim w muzyce sakralnej i świeckiej kompozytorów ukraińskich. Występował już w wielu krajach Europy.

O rok dłuższym stażem koncertowym może się poszczycić Akademicki Chór Mozaika z białoruskiego Mohylewa. Jak jego nazwa wskazuje, jest zespołem studenckim, działa przy uczelni muzycznej w swym mieście. Choć skład tworzących go śpiewaków zmienia się dość często – co w zespołach studenckich naturalne – osiągnął wysoki poziom profesjonalny. Wykonuje muzykę świecką oraz sakralną kompozytorów białoruskich i zagranicznych.

Sobotni koncert zakończy się występem Chóru Radia i Telewizji Mołdawii – Capella Mołdowa. Działa od 1944 r., jego zadaniem jest popularyzacja utworów twórców mołdawskich. Nagrał ich już kilka tysięcy. W Warszawie do tego repertuaru doda oczywiście muzykę cerkiewną.

Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Kredytowa 4, bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Stołecznej Estrady, ul. Marszałkowska 77/79, tel. 022 849 68 84 oraz w kancelarii kościoła, sobota (23.05), godz. 18

Kultura
Artyści w misji kosmicznej śladem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
Kultura
Jan Ołdakowski: Polacy byli w powstaniu razem
Kultura
Jesienne Targi Książki w Warszawie odwołane. Organizator podał powód
Kultura
Bill Viola w Toruniu: wystawa, która porusza duszę
Kultura
Lech Majewski: Mamy fantastyczny czas dla plakatu. Nie boimy się AI
Reklama
Reklama