To najbardziej prestiżowy festiwal muzyki cerkiewnej na świecie. W ciągu 27 lat wystąpiło na nim prawie 600 zespołów z Europy, Azji, Ameryki Płn., a nawet z Afryki. Imprezy w Hajnówce zrodziły wręcz swoistą modę na spotkania z muzyką cerkiewną – w ślad za Polską podobne festiwale powstały w wielu krajach naszego kontynentu.
Wyjątkowy charakter polskiej imprezy polega jednak na tym, że jest ona otwarta na przedstawicieli różnych wyznań: prawosławnych, staroobrzędowców, grekokatolików, katolików, protestantów, a nawet wyznawców judaizmu czy islamu. Wszystkich łączy zainteresowanie muzyką cerkiewną.
O randze artystycznej festiwalu w Hajnówce niech świadczy fakt, że w 1995 roku Ministerstwo Kultury nadało mu tzw. kategorię zerową, którą w Polsce mają tylko najlepsze imprezy, takie jak Konkurs Chopinowski czy Warszawska Jesień.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej narodził się w 1982 r. w Hajnówce, ale od pięciu lat konkursowe przesłuchania odbywają się w Białymstoku. A od 17 lat Warszawa zaprasza na specjalne koncerty niektóre z zespołów przyjeżdżających do Polski.
W sobotnim koncercie w kościele ewangelicko-augsburskim wystąpią cztery chóry. Jako pierwszy zaprezentuje się Lipiecki Municypalny Chór Kameralny. Powstał w 1994 r. w mieście Lipiec i dziś uważany jest za jeden z najlepszych zespołów w Rosji. W jego ogromnym repertuarze – od oper i oratoriów do pieśni ludowej i współczesnych piosenek – szczególną rolę zajmuje rosyjska muzyka cerkiewna.