Organizatorem festiwalu jest Fundacja MFT MALTA, matka jednego z najlepszych międzynarodowych festiwali teatralnych. Podobnie jak w letnie dni, również jesienią goście Poznania spotkają się z ambitną sztuką.
Nic tak nie pasuje na otwarcie jak film znakomitego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego pt. Nostalgia. Jego projekcja odbędzie się 5 października, o godz, 18 w Café Nostalgia (Dziedziniec Muzeum Archeologicznego). To już druga edycja festiwalu. Tym razem organizatorzy postanowili zaprezentować twórczość Valentina Silvestrova i Gesualdo da Venosa.
Pierwszy z nich jest ukraińskim kompozytorem urodzonym w 1937 roku w Kijowie, jednym z najważniejszych twórców dzisiejszej muzycznej Europy, neoklasykiem i modernistą. Jego styl nazywany jest „metaforycznym" lub „metamuzyką". W programie są trzy koncerty Silvestrova: "Silent Music", "Melodia mgnień" i "Hieroglify nocy" oraz panel dyskusyjny z kompozytorem, który poprowadzi Dorota Szwarcman
Gesualdo da Venosa, włoski Książę Venosy, wielki kompozytor i tajemniczy zbrodniarz, żył na przełomie XVI i XVII wieku. Znany z tego, że w szale zazdrości zabił swoją żonę i jej kochanka. Pisał piękne, napięte do granic emocji madrygały miłosne, także utwory sakralne.
W Poznaniu usłyszymy najsłynniejszą sakralną kompozycję Gesualda: Tenebrae Responsoria, poświęconą ostatnim chwilom Chrystusa. Wykona ją The Hilliard Ensemble, jeden z najlepszych na świecie wokalnych zespołów kameralnych. Usłyszymy też piękną wariację na temat życia i zbrodni Gesualda - operę Luci mie traditrici Salvatore Sciarrina z 1998 roku, jedną z największych oper współczesności.