Byli niepokorni i nowatorscy. Wnieśli w ponurą rzeczywistość PRL tak potrzebną odrobinę szaleństwa, za nic mając sobie obowiązujące w temacie kultury dyrektywy. O ich twórczości przypomni nam Festiwal Niewinni Czarodzieje, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego.
Święto kultury lat 50. i 60. rozpoczęło się w czwartek debatą poświęconą Agnieszce Osieckiej i Markowi Hłasce. Teraz przed nami trzy dni z koncertami, spektaklami i seansami filmowymi.
Piątkowy wieczór upłynie pod znakiem muzyki. Nowe aranżacje utworów Krzysztofa Komedy przedstawią w Fabryce Trzciny saksofoniści Adam Pierończyk i Gary Thomas (USA), kontrabasista Anthony Cox (USA), gitarzysta Nelson Veras (Brazylia) i perkusista Łukasz Żyta. Po ich występie autorski projekt oparty na nagraniach piosenek z tekstami Osieckiej i Młynarskiego przedstawi DJ Eprom, mistrz świata w scratchowaniu.
Druga część koncertu zatytułowanego „To grali jutro” odbędzie się w sobotę w kinie Wars. Na scenie pojawią się Fisz i Emade jako Tworzywo oraz DJ Krime. I tego wieczoru możemy się spodziewać utworów odnoszących się do twórczości tegorocznych patronów festiwalu. Przed tą muzyczną ucztą przekonamy się więc, jak z ujęciem w 120 sekundach wątków twórczości Marka Hłaski poradzili sobie biorący udział w konkursie filmowym młodzi twórcy.
Ci, którzy zamiast do Warsu wybiorą się w sobotę do Skweru, będą uczestniczyli w prezentacji słuchowiska „(S) Palę | Paryż”. Spektakl na podstawie scenariusza Jerzego Górzańskiego wyreżyserował Waldemar Modestowicz. Wśród aktorów znaleźli się: Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Lesław Żurek i Agnieszka Warchulska. Wydarzenie muzyką opatrzą Grzech Piotrowski & Alchemik, a wizualizacjami Antek Grzybek.