W wakacje lekarze radzą, jak walczyć z upałem

Ile pić wody, na które leki uważać, jak bezpiecznie ochłodzić ciało – radzą lekarze

Publikacja: 15.07.2010 22:30

Według specjalistów opalanie należy co godzinę przerywać kąpielami. Na zdjęciu wy- poczywający w ogr

Według specjalistów opalanie należy co godzinę przerywać kąpielami. Na zdjęciu wy- poczywający w ogrodzie Saskim w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Od tygodnia Polacy zmagają się z wysokimi temperaturami, a według prognoz pogoda nie zmieni się przez najbliższe dni.

Wysoka temperatura może powodować udary i zagrażać zdrowiu – ostrzega w Internecie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Należy pić dużo wody i soków (przynajmniej trzy litry dziennie). Unikać wychodzenia z domu, gdy jest gorąco. Leki trzymać w chłodnym miejscu. Jeśli ktoś z najbliższych dostanie drgawek, niezwłocznie wezwać lekarza – apeluje sanepid.

A lekarze dodają: najważniejsze to zachowywać się zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.

– Problem w tym, że ludzie bardzo często podejmują niezrozumiałe ryzyko. Najgorsi są wczasowicze – twierdzi Bożena Janicka, lekarz rodzinny.

[srodtytul]Na plaży filtr 30 [/srodtytul]

Najczęściej naruszana zasada dotyczy filtru przeciwsłonecznego. Na początku opalania powinno się używać kremu z filtrem 25 – 30.

– Wczoraj przyszła do mnie dziewczyna tak spalona, że wysłałam ją do szpitala – opowiada Janicka. – Miała wysoką gorączkę, była odwodniona, wymagała kroplówki.

Oparzenie postarza skórę o pięć – dziesięć lat. Wystawienie na słońce uruchamia procesy rakotwórcze, szczególnie w znamionach – trzeba je na czas usunąć u lekarza, a jeśli się tego nie zrobiło – zaklejać przed słońcem.

Spalenie skóry powoduje też odwodnienie całego organizmu, a w konsekwencji zaburzenie równowagi elektrolitycznej. – Elektrolity uzupełniamy wodą niegazowaną, najlepiej by była wysoko zmineralizowana – radzi Janicka.

– Jeśli od przegrzania dostaliśmy temperatury, nie wolno brać leków przeciwzapalnych (aspiryna, ibuprom, paracetamol). Stosujemy chłodne kompresy – dodaje internista dr Dariusz Majkowski.

Po godzinie opalania należy ciało ochłodzić. Pod prysznicem – zaczynając od letniej wody, stopniowo dodając zimnej. W morzu czy jeziorze także stopniowo: najpierw moczymy stopy, kolana, potem pachy i szyję. Dopiero po kilku minutach można się całkowicie zanurzyć. – Temperatura ciała na plaży sięga 40 stopni. Jeśli wskoczymy do wody, która ma dziesięć, naczynia gwałtownie się skurczą. Można stracić przytomność – mówi Janicka.

Szoku termicznego trzeba też unikać w mieście. Przeziębiamy się najczęściej, gdy kilka razy wsiadamy i wysiadamy do klimatyzowanego samochodu.

[srodtytul]Dziecko ubrane jak mama [/srodtytul]

Upały są jedynym okresem, w czasie którego trzeba uzupełniać dietę dzieci karmionych piersią – wodą z glukozą. Nie ma obaw, że zostaną "przepojone". Naprawdę groźne jest dla nich odwodnienie.

– Zasadą jest też, że dzieci od trzeciego – czwartego miesiąca mają być ubrane tak, jak ich rodzice. Plagą jest przegrzewanie dzieci – podkreślają lekarze. Codziennością są dzieci ubrane w 35-stopniowy upał w rajstopy i sweterek. – Dzieci do czwartego roku życia są szczególnie narażone na przegrzanie – poucza Majkowski. Naprawdę poważne mogą być konsekwencje odwodnienia. Grozi to niedotlenieniem, a nawet obrzękiem mózgu.

[srodtytul]Cały dzień pij [/srodtytul]

– Jeden z moich pacjentów tłumaczył, że nie pije, bo ma nudności. Tymczasem, obok bólu głowy, są to pierwsze sygnały odwodnienia organizmu – wskazuje Janicka. Inny groźny pomysł, na który wpadają pacjenci, to niepicie wody np. do południa, by "nadmiernie się nie pocić". – Jeśli są przerwy w nawadnianiu organizmu, to trudno je potem uzupełnić. Pić trzeba równomiernie przez cały dzień – podkreślają lekarze.

Uzupełniać wodę muszą też osoby, które się odchudzają. – Na początku diety tracimy przede wszystkim wodę – przypomina lekarz dietetyk Agnieszka Jarosz. Warto też pamiętać, że w czasie upału reagujemy inaczej na alkohol. Woda szybciej paruje przez skórę, stąd stężenie alkoholu w organizmie szybko rośnie.

[srodtytul]Kompres zamiast aspiryny [/srodtytul]

W czasie upałów zagrożone są osoby chore przewlekle – przy kłopotach z krążeniem gorzej działa system chłodzenia organizmu; przy cukrzycy łatwo o zaburzenie równowagi elektrolitycznej.

Cierpią osoby, które mają problemy z układem oddechowym, bo w czasie upałów w powietrzu jest więcej zanieczyszczeń.

Nawet zęby leczy się trudniej. Wysoka temperatura sprzyja bowiem chorobom dziąseł.

Na dodatek bardzo wiele leków sprzyja utracie wody albo utrudniają organizmowi oddawanie ciepła.

Zagrożone są oczywiście, osoby starsze i chore, ale upał jest też groźny dla ludzi zdrowych, pracujących na świeżym powietrzu. – Osoby pracujące fizycznie w czasie upału muszą pić dwie – cztery szklanki wody na godzinę. Musi to zapewnić pracodawca – podkreśla dr Majkowski.

Przy skurczach mięśni natychmiast trzeba przerwać pracę i schować się w cieniu. Nawet na kilka godzin.

Od tygodnia Polacy zmagają się z wysokimi temperaturami, a według prognoz pogoda nie zmieni się przez najbliższe dni.

Wysoka temperatura może powodować udary i zagrażać zdrowiu – ostrzega w Internecie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Należy pić dużo wody i soków (przynajmniej trzy litry dziennie). Unikać wychodzenia z domu, gdy jest gorąco. Leki trzymać w chłodnym miejscu. Jeśli ktoś z najbliższych dostanie drgawek, niezwłocznie wezwać lekarza – apeluje sanepid.

Pozostało 89% artykułu
Kultura
Festiwal Eufonie to sieć muzycznych powiązań
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Kultura
Co artyści powiedzą o władzy
Kultura
Dyrektor państwowego instytutu złożyła rezygnację. Teraz ją wycofuje i oskarża ministerstwo
Kultura
Marina Abramović w Zurychu
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Kultura
Pierwszy weekend MSN: 50 tysięcy zwiedzających
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni