– Z orkiestrą symfoniczną w Trondheim realizujemy wspólne przedsięwzięcie – wyjaśnia dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski. – Norwegowie przyjeżdżają do Białegostoku na kolejną edycję festiwalu „Laboratorium muzyki współczesnej”, ich koncert będzie uzupełniony wykładami na temat muzyki tego kraju. My zrewanżujemy się wizytą w Trondheim w styczniu przyszłego roku. Zagramy m.in. koncert e-moll Chopina oraz „Sinfonię sacra” Andrzeja Panufnika.

Muzycy z Trondheim pod dyrekcją Eivinda Aadlanda wystąpią w Białymstoku już 23 listopada. Solistą będzie znakomity perkusista Eirik Raude. Norweska orkiestra wybrała utwory Olava Antonaa Thommessena („Barbaresk”), Erlenda Skomsvolla (Koncert na perkusję), Alfreda Jansona („Interlude na orkiestrę”) oraz Arne Nordheima („Nachruf”) i Rolfa Wallina („ACT”). Nie są to nazwiska znane w Polsce, ale warto wiedzieć, że współczesna muzyka norweska i skandynawska jest wyjątkowo interesująca i po prostu modna w świecie. Specjalnie zaś dla polskiej publiczności orkiestra z Trondheim przygotowuje „Toccatę na małą orkiestrę” Artura Malawskiego, kompozytora działającego w I połowie ubiegłego stulecia.

Białostoccy filharmonicy zagrają natomiast w Trondheim 14 stycznia. Solistą koncertu e-moll Chopina będzie Sveinung Bjelland, a orkiestrę poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Do Norwegii pojedzie także wystawa „Portret muzyka” prezentowana w Białymstoku z okazji Roku Chopinowskiego, a na Wydziale Muzyki Uniwersytetu w Trondheim odbędą się warsztaty zatytułowane „Polish Music Today”.