Papa Smerf, przywódca wioski smerfów, bohater uwielbianej przez dzieci dobranocki, to dyktator, a jego czerwona czapka i spodnie – przejaw kultu Stalina. Postać długowłosej Smerfetki jest wizją doskonałej Aryjki. A Gargamel to Żyd stworzony przez antysemitę, bo jest stary, brzydki, ma haczykowaty nos i fascynuje się złotem. Takie rewelacje zawarł w wydanej właśnie we Francji "Małej niebieskiej książce" Antoine Bueno, wykładowca uniwersytetu Science Po w Paryżu. Poddał w niej krytycznej analizie społeczeństwo smerfów.
Podejrzana torebka
– Jeśli ktoś tak odbiera smerfy, ma do tego prawo, ale może niekoniecznie powinien o tym pisać i ogłaszać światu – mówi Katarzyna Radziwiłł, współwłaścicielka oficyny Muchomor wydającej bajki dla dzieci. – Papę Smerfa można też postrzegać jako charyzmatycznego przywódcę, nauczyciela życia, a kogoś takiego dzieci potrzebują.
– Podteksty w bajkach znajdują dorośli – wtóruje jej Małgorzata Skura, pedagog z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Podkreśla, że dzieci nie mają takiej wiedzy, by mogły stwierdzić, iż "Smerfy" są antysemickie. – Dzieci w ogóle czegoś takiego nie widzą, bo nie potrafią myśleć abstrakcyjnie. Jeśli Czerwony Kapturek idzie przez las z koszyczkiem, to dziecko widzi po prostu dziewczynkę, która idzie przez las z koszyczkiem i ma na głowie czerwoną czapeczkę.
"Smerfy" nie są pierwszą bajką dla najmłodszych, w której dorośli szukają ukrytych znaczeń. – Każdy chce zaistnieć, a odkrycie i ogłoszenie teorii spiskowej zawartej w bajce dla dzieci jest do tego dobrą okazją – twierdzi Zdzisław Kudła, reżyser, scenarzysta i scenograf filmów animowanych, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Głośny był przypadek popularnego programu dla dzieci "Teletubisie", którego bohaterami są kolorowe stwory z antenkami na głowach i ekranami telewizyjnymi na brzuszkach. Pokazują na nich edukacyjne filmy. W 1999 r. amerykański pastor Jerry Falwell stwierdził, że nie jest on dobrym wzorcem dla dzieci, bo jeden z teletubisiów, Tinky Winky, to gej. Skąd taki wniosek? Stwór nosi czerwoną torebkę.