Komu w duszy gra Mozartem i jest nastolatkiem, może wybrać warsztaty operowe w miejscu tak szacownym jak Teatr Wielki. Organizatorzy zapewniają poznanie „alfabetu sztuki operowej, jej bogactwa form oraz wcale niełatwych podziałów na grupy zawodowe: artystyczne, techniczne, organizacyjne". Efektem blisko dwóch tygodni pracy (od 11 do 24 lipca) w godz. od 9 do 15 będzie spektakl wystawiony na Scenie Kameralnej. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w warsztatach decydują zgłoszenia pod nr tel. 8260423 lub na adres: acichocka@teatrwielki.pl.
Ogólnopolska akcja „Lato w teatrze" swoją warszawską odsłonę będzie mieć w dwóch miejscach – przed siedzibą koordynującego cały projekt Instytutu Teatralnego oraz na Pradze. W pierwszym miejscu, niedaleko placu Na Rozdrożu, stanie namiot cyrkowy – 14 lipca o godz. 18 pokazany zostanie tu premierowy spektakl „Pinokio" w reżyserii Roberta Jarosza. Przedstawienie będzie grane jeszcze 15 i 16 lipca. Wstęp jest wolny.
Miesiąc później (od 14 do 26 sierpnia) w siedzibie praskiego Stowarzyszenia Teatralnego Remus przy ul. Inżynierskiej 3 młodzi ludzie przygotują spektakl dramatyczny. Zadbają także o jego oprawę plastyczną i promocję, a potem pokażą widzom. Informacje o warsztatach i zapisach pod nr. tel. Instytutu Teatralnego: 22 501 70 03. W poszczególnych dzielnicach organizowane są warsztaty teatralne dla dzieci w wieku szkolnym – zainteresowanych odsyłamy do szczegółowych informacji na stronie akcji „Lato w mieście".
Przedszkolaki mogą liczyć na spektakle pokazywane w plenerze, odbywają się one w ramach Dziecięcego Lata Teatralnego, co środę o godz. 11. Począwszy od 13 lipca na scenie przy ulicy Odyńca 6 (II Ogródek Jordanowski) zaprezentują się kolejno twórcy spektakli „Wędrówka małej chmurki", „Czerwony Kapturek", „Tymoteusz", „Pinokio", „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" oraz w finale (17 sierpnia) – „Opowieści ze starego kredensu". Wstęp jest wolny.
Dla najmłodszych dzieci działa (także w wakacje) Teatr Małego Widza przy ul. Jezuickiej 4. Tu obowiązują bilety.