Mahler Chamber Orchestra podbiła warszawską publiczność

Mahler Chamber Orchestra udowodniła w Warszawie, że współdziałanie daje wspaniały efekt artystyczny

Publikacja: 09.11.2011 00:20

Mahler Chamber Orchestra w tym sezonie odwiedzi 14 krajów

Mahler Chamber Orchestra w tym sezonie odwiedzi 14 krajów

Foto: Filharmonia Narodowa

Gdyby politycy bardziej interesowali się sztuką, może znaleźliby dzięki niej sposób na kłopoty nękające nasz kontynent. Mahler Chamber Orchestra tworzą muzycy z 20 krajów (jest wśród nich Polska), w Warszawie zaśpiewała z nimi Szwedka Malena Ernman, a tą europejską wspólnotą dyrygował Grek z Rosji Teodor Currentzis.

Efekt tej międzynarodowej współpracy był świetny. W ciągu 14 lat działalności Mahler Chamber Orchestra zdobyła, co prawda, markę w świecie potwierdzoną wieloma nagradzanymi nagraniami. To jednak, co usłyszeliśmy wczoraj na żywo, zaskoczyło warszawską publiczność. Na plus oczywiście.

Najżywiej w sali Filharmonii Narodowej przyjęto oczywiście Symfonię „Klasyczną" Prokofiewa, bo to koncertowy hit ze znanymi melodiami. Na dodatek Currentzis poprowadził jej skrajne części w tak błyskotliwie rozpędzonym tempie, że instrumenty dęte ledwo nadążały z wygraniem wszystkich nut.

Prawdziwą klasę Mahler Chamber Orchestra pokazała jednak w „Symfonii kameralnej" Szostakowicza. Żywioł i brawura harmonijnie łączyły się z nostalgią, a powaga z groteską. Pięknym, soczystym dźwiękiem grały instrumenty smyczkowe, wydobywając z utworu mnóstwo fascynujących detali.

Teodor Currentzis ciekawie zresztą ułożył program całego wieczoru. Owszem, Prokofiew był pewniakiem, ale zestaw wyłącznie utworów XX-wiecznych kompozytorów niósł pewne ryzyko. Warszawiacy są dość tradycyjni w muzycznych gustach.

A jednak ciepło przyjęto kantatę „Fedra" Brittena, zaśpiewaną przez Malenę Ernman, entuzjastycznie zaś – „Folk Song" Luciano Berio. Czołowy awangardzista XX w. zabawił się ludowymi melodiami i muzycznymi konwencjami, a Malena Ernman zrobiła z tego wokalny show w dobrym stylu.

Wizytę Mahler Chamber Orchestra zawdzięczamy Sezonowi Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce

Kultura
Meksyk, śmierć i literatura. Rozmowa z Tomaszem Pindlem
Kultura
Dzień Dziecka w Muzeum Gazowni Warszawskiej
Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami