Kapela ze Wsi Warszawa była odpowiedzią na zakłamany i zakonserwowany w sosie PRL folklor w stylu Mazowsza i Śląska.
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej i Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.
Debiutancki album, „Hop Sa Sa" został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz. W 2001 roku ukazała się „Wiosna Ludu", wznowiona w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo „Jaro" i amerykańskie „Harmonia Mundi/World Village". Album w 2003 r. otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings. W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer". W 2006 KzWW otrzymała Fryderyka w kategorii najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy. W 2010 roku prestiżowy portal internetowy „Popmatters" uznał ostatnią płytę zespołu „Infinity" za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music.
Szybkie rytmy
Vavamuffin powstało w lutym 2003 r. w Warszawie. Nazwa jest połączeniem jamajskiego „raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania — „nawijania" oraz swobodnie pisanej nazwy stolicy Polski. Vavamuffin ma na swoim koncie kilkaset koncertów. Występuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). Zespół wydał albumy „Vabang!", „Dubang!", „Inadibusu", „Mo' Better Rootz".
Na koncercie na pewno nie zabraknie hitów „Bless", „Jah jest prezydentem", „Sekta", „Chwilunia".