Wojewodę zagra Daniel Olbrychski.
Jestem szczęśliwy, że dane mi było pracować z artystą niesamowicie wyczulonym na punkcie poezji. Należy do pokolenia, które od początku żyło i oddychało wierszem. Umiało go mówić w sposób, który nie stanowił zagrożenia dla wiarygodności emocjonalnej postaci. Spotkanie z Danielem Olbrychskim pomogło młodym aktorom uwierzyć, że język Słowackiego może być intrygujący, ciekawy. Można nim śpiewać, tak że się zapamiętuje melodię. Dzięki Olbrychskiemu słynna fraza Gombrowicza „Juliusz Słowacki wielkim poetą był" nie brzmi ironicznie. Pod warunkiem że Słowackiego umiejętnie się odczyta.
Przed sobotnią premierą
Gotycki Słowacki w Polskim
„Mazepa" to sztuka wyjątkowa w dorobku Słowackiego. Powstała w 1839 r. w Paryżu i jako jedyna została wystawiona za życia poety – w Budapeszcie w 1847 r. Nie jest uwikłana w tematykę polską, choć przez wiele dekad narzucano jej narodowy kostium. To tragedia namiętności, zazdrości i zemsty. W warszawskim Teatrze Polskim „Mazepę" reżyseruje gościnnie Piotr Tomaszuk, szef Wierszalina. Występują: Daniel Olbrychski (Wojewoda), Katarzyna Zawadzka (Amelia), Piotr Ciołkosz (Mazepa), Maksymilian Rogacki (Zbigniew). Kostiumy – Zofia de Ines.
Sylwetka
Piotr Tomaszuk reżyser, dramaturg
Ur. w 1961 r. Dyrektor Teatru Wierszalin. Rozgłos przyniósł mu „Turlajgroszek" wg własnego scenariusza (1990). Reżyser spektakli „Ofiara Wilgefor- tis", „Bóg Niżyński", „Merlin", „Klątwa", „Wierszalin". Laureat nagród im. Swinarskiego i Schillera.