Powstanie ona na terenie dawnej kopalni „Katowice", tuż obok będącej również w budowie nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Na terenie poprzemysłowym ma też w przyszłości powstać Teatr Opery i Baletu. To imponująca założeniem urbanistycznym oś kultury, która łączyć się będzie z pobliskim Spodkiem i powstającym obok niego Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Gotowe są już fundamenty nowej siedziby NOSPR, w zeszłym tygodniu wmurowano akt erekcyjny.
Sercem gmachu będzie największa w Polsce sala koncertowa, licząca ponad 1800 miejsc. Zostanie wykonana z drewna brzozowego, ma szansę stać się najlepszą pod względem akustyki salą w kraju, a to dzięki współpracy twórcy projektu, architekta Tomasza Koniora, ze słynną japońską firmą Nagata Acoustic, mającą w swoim dorobku realizacje wzbudzające podziw melomanów na całym świecie, m.in. w Los Angeles, Helsinkach, Kopenhadze.
Sala koncertowa będzie stanowić jądro gmachu, którego całkowita powierzchnia ma mieć ok. 35 tys. m kw. Wokół głównej sali koncertowej powstaną dwa pierścienie. Jeden to atrium, rodzaj agory dla publiczności, drugi to miejsce codziennej pracy muzyków — a więc sale ćwiczeń, studia nagrań, magazyny, pomieszczenia administracyjne — a także kameralna sala koncertowa na ponad 300 miejsc, klub jazzowy oraz przedszkole, w którym melomani będą mogli pod fachową opieką pozostawić na czas koncertu swe dzieci.
Elewacja zewnętrza budynku będzie nawiązywać do estetyki Nikiszowca, słynnego zabytkowego górniczego osiedla w Katowicach, której wyróżnikami są: cegła i okienne wnęki malowane na czerwono. Wokół budynku, przed którym zaprojektowano plac z fontanną, rozciągać się będzie dwuhektarowy park.
Projekt Koniora zwyciężył w 2009 roku w międzynarodowym konkursie na tę realizację, otrzymał też nagrodę w konkursie European Commercial Property Awards 2010 w Londynie w kategorii projektów budynków użyteczności publicznej.