Na ten temat będą rozmawiać m.in. Henryk Wujec, prof. Ryszard Bugaj, Grzegorz Miecugow w piątek 22 czerwca w Kielcach. Dyskusja będzie częścią imprezy uświetniającej otwarcie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, czyli multimedialnego Muzeum Historii Kielc i Ziemi Kieleckiej. Zwiedzający będą mogli zaznajomić się z historią miasta.

Szczególny nacisk projektanci położyli na działalność partyzantów i losy ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. – Kielce zostały wyjątkowo ciężko doświadczone w czasie ostatniej wojny – mówi profesor Jan Żaryn. – Dobrze, że powstaje placówka, która upamiętni wydarzenia tamtego okresu.

Kielecki ośrodek powstał w budynku dawnego kieleckiego więzienia. Koncepcję ekspozycji opracowało biuro architektoniczne Mirosława Nizia, współautora projektu części wystawienniczej Muzeum Powstania Warszawskiego. Ośrodek będzie prowadził działalność edukacyjną i badawczą, a jego celem statutowym jest kształtowanie szacunku do tradycji narodowej. – Otwarcie kieleckiego ośrodka wpisuje się w ogólnopolski trend powrotu do historii lokalnej – mówi Żaryn. – W PRL została ona bardzo zaniedbana, Polacy niewiele wiedzieli o swoich rodzimych regionach. Na szczęście otwiera się coraz więcej regionalnych muzeów, dzięki którym możemy zobaczyć, jak różne od siebie konteksty historyczne poszczególnych części kraju składają się na nasz wspólny polski los.

Nad otwarciem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej patronat medialny objęło „Uważam Rze Historia".