"Jest to jeden z tych żywotów, które beznadziejnie domagają się spóźnionego czegoś – współczucia, zrozumienia, obojętnie czego – czego nie zastąpi ani nie ocali rozpoznanie owego niedostatku" – pisał o życiu swojego brata w autobiografii „Pamięci, przemów" Vladimir Nabokov.
Siergiej Nabokow, ledwie wspominany homoseksualny brat Vladimira odżywa na kartach powieści Paula Russella. Pisarz odtwarza przemilczane życie brata genialnego pisarza i niezwykłe czasy, w których przyszło mu żyć. W powieści spotykamy nie tylko samego Vladimira Nabokova, lecz także postacie epoki, takie jak Pablo Picasso, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Magnus Hirschfeld, Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Jean Cocteau. Dla Russela bezpośrednią inspiracją do napisania powieści był esej Lva Grossmana „The Gay Nabokov" oraz oryginalne listy Siergieja Nabokowa przechowywane w Bibliotece Nowojorskiej.
Russellowi udało się dokonać imponującego wyczynu. Nie tylko stworzył wciągającą historię, ale przede wszystkim tchnął życie i nadał godności postaci, którą Vladimir Nabokov opisał jako „cień na dalszym planie".
Historical Novel Society
O książce rozmawiać będą: