Projekt „Uri Caine - Szpilman" składa się z dwóch części. W pierwszej amerykański pianista wystąpi razem z polskimi muzykami: kontrabasistą Ksawerym Wójcińskim i perkusistą Robertem Raszem. Muzycy zaprezentują autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana w aranżacjach Caine'a. Znając twórczość tego oryginalnego artysty można przewidzieć, że będzie w nich dużo przestrzeni na improwizacje. Część druga koncertu to solowy recital pianisty, na który złożą się kompozycje specjalnie przygotowane na Tzadik Poznań Festival.
Dzięki filmowi Romana Polańskiego „Pianista" postać i twórczość Władysława Szpilmana stała się znana na całym świecie. Po raz pierwszy w Polsce jego muzykę wykona artysta o światowej renomie, jazzman związany z prestiżową wytwórnią Tzadik Records kierowaną przez Johna Zorna. Koncert Uri Caine'a będzie artystycznym hołdem złożonym Władysławowi Szpilmanowi, o którym Marek Edelman powiedział kiedyś, że jest symbolem tych wszystkich, którzy przeżyli, „albowiem musiały być dziesiątki przypadków nieprawdopodobnych, cudownych - żeby przeżyć" - przypomina Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).
Uri Caine zaczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat od nauki gry na fortepianie. Jego nauczycielem był francuski pianista Bernard Peiffer. Na University of Pennsylvania studiował kompozycję u wybitnych postaci muzyki współczesnej: George'a Rochberga i George'a Crumba. Równolegle był bardzo aktywnym jazzmanem. Występował w zespołach Philly Joe Jonesa, Hanka Mobleya, Odeana Pope'a i Grovera Washingtona Jr. Później zaczął współpracować z Johnem Zornem i muzykami skupionymi wokół wytwórni Tzadik Records. Sławę przyniosły mu eklektyczne nagrania dla niemieckiej oficyny Winter and Winter. Nowoczesne brzmienia jego grupy Bedrock kontrastują z klasycyzującymi interpretacjami dzieł Mahlera na płycie „Primal Light" czy „Diabelli Variations" Beethovena nagrane z Concerto Köln. Nominację do Grammy w kategorii Best Classical Crossover Album otrzymał jego „The Othello Syndrome" z 2008 r. Uri Caine parafrazował w charakterystycznym dla siebie, swobodny, często humorystycznym stylu także kompozycje Vivaldiego, Bacha i Mozarta. W Warszawie wystąpił ze specjalnym, chopinowskim programem. Komponuje i wykonuje muzykę współczesną i jazzową.
Narodowy Instytut Audiowizualny jest patronem Tzadik Poznań Festival [nowa tradycja żydowska] i razem z organizatorem siódmej już edycji imprezy - Multikulti Project będzie współwydawcą albumu „Uri Caine - Szpilman". Płyta kompaktowa z zapisem koncertu amerykańskiego pianisty ma się ukazać jesienią.
Od początku festiwalowi towarzyszy działalność wydawnicza Multikulti Project, dzięki której pozostaje trwały ślad po kolejnych jego edycjach. Dotąd ukazały się następujące płyty: Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet with Joe McPhee „Lark Uprising" z 2010 roku oraz Perry Robinson/Wacław Zimpel/Michael Zerang/Raphael Rogiński „Yemen – Music Of The Yemenite Jews" z 2012 roku.