Elita to jeden z najstarszych polskich kabaretów, założony w 1969 roku (dłuższym stażem może pochwalić się jedynie kabaret pod Egidą). Ma za sobą ponad 4 tysiące występów na całym świecie, 8 wydanych płyt, 10 kaset i blisko 200 programów telewizyjnych. Ich występy ogląda już trzecie pokolenie Polaków w kraju i na całym świecie.
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Jednak najbardziej wyjątkowa w dorobku artystów jest najprawdopodobniej najdłużej trwająca cykliczna audycja satyryczna na świecie. Autorzy kabaretu współtworzą od 1973 roku bardzo lubiane i popularne magazyny rozrywkowe w Polskiego Radia: "Studio 202", "Studio 203" i "Studio 204". Organizatorzy Grechuta Festival na profilu Marka Grechuty na facebooku zainicjowali dziś akcję wpisania audycji do księgi rekordów Guinessa. „Są fantastyczni. Od lat bawią, śmieszą i wzruszają. Sami piszą teksty i muzykę, sami wymyślają sobie gagi. Chcemy pomóc im zmierzyć się z procedurą wpisania na listę światowych rekordów. W tym roku Studio 202 obchodzi swoje czterdzieste urodziny" - mówi rzecznik festiwalu Kuba Baran.
Nieco krótszym stażem artystycznym może pochwalić się kolejny gość Gali - Andrzej Poniedzielski. Już w 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia", w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe (fragmenty wydano na trzech składankach CD).
Poniedzielski jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), m. in. Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, Koncertu „Inny świat, Monsieur Chopin", Gali Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Janusza Gajosa i Wojciecha Młynarskiego, czy koncertu jubileuszowego Seweryna Krajewskiego w Opolu. Pisał także teksty dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Anny Treter, Grzegorza Turnaua i Tadeusza Woźniaka. W 2008 roku został laureatem Nagrody Polskiej Estrady „Prometeusz" przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Małego Berła" – nagrody przyznanej mu przez laureata Złotego Berła 2008 Wojciecha Młynarskiego, który docenił Andrzeja Poniedzielskiego jako kontynuatora Jego dzieła.