Przez prawie cały październik w Olsztynie oraz w kilku innych warmińskich miejscowościach odbywają się liczne wydarzenia artystyczne związane z filmem, teatrem, muzyką, tańcem, literaturą i designem. Wszystko to w ramach projektu Warmia: Rebelia Kultury, którego celem jest pokazanie potencjału kulturalnego Warmii. Projekt, oprócz pokazania talentu poszczególnych artystów, udowadnia także, jak dynamicznie rozwija się na Warmii kultura współczesna – kreatywna, oryginalna, często buntująca się przeciwko zunifikowanej kulturze masowej.
Festiwal Filmowy Bluebox
W ramach Warmia: Rebelia Kultury na uwagę zasługuje wiele wydarzeń. Warto odnotować przede wszystkim te, które są w Polsce wyjątkowe. Jest tak w przypadku Festiwalu Filmowego Bluebox, który jest jedyną w naszym kraju imprezą środowiska cyfrowego tworzenia obrazu i dźwięku. Program drugiej edycji Festiwalu Bluebox wypełniły warsztaty, projekcje i spotkania z producentami, artystami i mistrzami grafiki komputerowej. Dzięki wykorzystaniu możliwości technicznych olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (system projekcyjny DigitalSky 2 umożliwiający wyświetlanie projekcji w technologii FullDome) Festiwal Bluebox pokazuje to, co najlepsze i najciekawsze w technologii cyfrowej.
Festiwal do Czytania
Również Festiwal do Czytania (26-27.10) jest wyjątkowym wydarzeniem, które sprawi, że przez dwa dni Olsztyn będzie polską stolicą literatury. Podczas Warmińskiej Nocy Książek, nawiązującej do organizowanej w wielu krajach świata World Book Night, miłośnicy czytania otrzymają za darmo książki przekazane przez wydawców, księgarnie i osoby prywatne. Natomiast w trakcie Wystawy Pisarzy z Warmii i Mazur, prowadzonej przez Piotra Bałtroczyka, prawie 30 autorów będzie czytać fragmenty swoich książek. Wystawa Pisarzy będzie miała formułę show z elementami multimedialnymi, a prezentacje autorów będą urozmaicone koncertami muzycznymi, konkursami, aukcjami książek i rękopisów. Równie niekonwencjonalnie zapowiada się projekt Literatura bez cenzury, podczas którego autorzy przeczytają najbardziej sensacyjne lub frywolne fragmenty swoich książek. Jeśli dodać do tego konkurs performance live reading (scena offowa, na której będzie można zaprezentować swoją twórczość w sposób nieskrępowany żadnymi formalnymi ramami), kiermasz książek wydawnictw regionalnych (spotkania z autorami, warsztaty, pokazy), warsztaty dla dorosłych oraz dla dzieci (m.in. bezpłatne warsztaty pisania kryminałów) oraz Wielką Olsztyńską Wymienialnię Książek, to okaże się, że dla miłośników książek wizyta w Olsztynie podczas Festiwalu do Czytania jest wręcz koniecznością.