Wśród gości największą gwiazdą jest Jurij Baszmet, od lat uznawany za pierwszego altowiolistę świata. Karierę zaczynał w połowie lat 70. i to on sprawił, że altówka przestała być traktowana wyłącznie jako instrument orkiestrowy.

– Jej brzmienie bardzo przypomina ludzki głos. Może mówić do nas intymnie albo krzyczeć, śpiewać delikatnie lub z całą mocą – powiedział w rozmowie z „Rz" Jurij Baszmet. Był pierwszym artystą grającym na niej solo w La Scali czy nowojorskiej Carnegie Hall.

Jurij Baszmet obchodzi w tym roku 60. urodziny. Młodsza od niego o trzy dekady skrzypaczka Alena Bajewa karierę zaczęła jako nastolatka, wygrywając w pięknym stylu w 2001 r. Konkurs im. Wieniawskiego w Poznaniu. Zwycięzcą innej prestiżowej rywalizacji – Konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie w 1990 r. – jest natomiast pianista Boris Bieriezowski.

Listę solistów uzupełnia nasz znakomity wiolonczelista Andrzej Bauer. Jego występ zapowiada się tym atrakcyjniej, że ostatnio prezentował się głównie w muzyce współczesnej, teraz zagra „Wariacje w stylu rokoko" Piotra Czajkowskiego.

Wtorkowy koncert w Teatrze Polskim w Warszawie, zorganizowany z okazji XX-lecia firmy EuRoPol Gaz, w całości wypełni muzyka XIX-wieczna Berlioza, Griega czy Saint-Saënsa. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Grzegorz Nowak.

www.sinfoniavarsovia.org