Prologiem festiwalu jest dzisiejszy, piątkowy koncert młodego włoskiego pianisty Federico Albanese oraz premierowy program doskonale znanej i lubianej w Trójmieście wokalistki Krystyny Stańko z jej nowej płyty „Novos Anos” z chwytliwymi bossa novami Jobima i jazzowymi standardami. W zespole wystąpi brazylijski perkusista Ze Louis Nascimento, wibrafonista Dominik Bukowski, gitarzysta Marcin Wądołowski i basista Piotr Lemańczyk. Zapowiada się nastrojowy wieczór, który wprowadzi słuchaczy w jesienny klimat.
Po tygodniowej przerwie, 4 listopada festiwal powróci do Klubu Żak, by nieprzerwanie przez dziesięć dni ekscytować miłośników jazzu programami gwiazd z Europy i Ameryki, a także koncertami artystów, którzy wystąpią w Polsce po raz pierwszy. Właśnie premierowymi wydarzeniami Jazz Jantar zyskał uznanie i sławę jednego z najlepszych festiwali w Polsce.
Trio Jack DeJohnette – perkusja, Ravi Coltrane – saksofony i Matthew Garrison – kontrabas nagrało jeden z najlepszych albumów tego roku. Wydany przez ECM Records „In Movement” zawiera nowoczesny jazz, ale odnoszący bezpośrednio do muzyki legendarnego Johna Coltrane’a. Ravi jest przecież jego synem, a Matthew synem Jimmiego Garrisona, kontrabasisty kwartetu Coltrane’a. Młody DeJohnette w 1966 r. występował w ostatnim kwintecie Coltrane’a, tuż przed jego przedwczesną śmiercią.
Dodatkową atrakcją tego wieczoru będzie młoda amerykańska gitarzystka Mary Halvorson, jeden z największych talentów jazzowej improwizacji ostatnich lat. Jej solowe recitale są tak zajmujące, że nikt ze słuchaczy nie myśli nawet o tym, ze ktokolwiek mógłby jej akompaniować.
Sobota 5 listopada należeć będzie do zespołów brytyjskich: utytułowanego Slowly Rolling Camera i orkiestry Renegade Brass Band łączący jazz z hip-hopem. W niedzielę po raz pierwszy w Polsce wystąpi grupa Karkhana złożona z muzyków pochodzących z Egiptu, Libanu, Turcji i USA. pielgrzymkę do Mekki w XVIII w. przedstawi kwartet trębacza Olgierda Dokalskiego.
Gwiazdą poniedziałkowego wieczoru w Klubie Żak będzie amerykański trębacz Christian Scott i elektryzujące brzmienia z albumu „Strech Music”. Zaś w muzyce kwartetu Horse Lords rytmy Afryki Zachodniej zderzają się intonacją gitar, ostro brzmiącym saksofonem i minimalistycznymi repetycjami, jak czytamy w programie festiwalu. Dzień później zaprezentują się laureaci konkursu Młoda Scena Jazzowa: pianista Grzegorz Tarwid, Franciszek Raczkowski Trio oraz Klara Cloud & The Vultures.
Kolejny dzień będzie miał dwie atrakcje: amerykańskiego gitarzystę Juliana Lage’a i norweskiego wizjonera, klawiaturzystę Bugge Wesseltofta z grupą New Conception of Jazz. Najnowszy album Lage’a „Arclight” znalazł się wśród najlepszych płyt jazzowych roku brytyjskiego „Observera”.