Dotychczas polscy policjanci, aby uzyskać dane z bazy DNA, musieli wypełniać formularze. Ich rozpatrywanie zajmowało dużo czasu. Teraz cały proces sprawdzenia DNA będzie zajmował kilkadziesiąt minut.
- Likwidacja kontroli na granicy spowodowała, że wiele przestępstw nasi przestępcy popełniają poza granicami, również coraz częściej mamy do czynienia z przestępczością cudzoziemców w Polsce. Stąd pilna potrzeba integracji europejskiej, wymiany informacji, wymiany danych - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, który uczestniczył w uroczystym uruchomieniu internetowego dostępu do bazy danych DNA Interpolu. W Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP została powołana specjalna jednostka zajmująca się oznaczaniem, gromadzeniem oraz przetwarzaniem profili genetycznych na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Baza danych DNA Interpolu powstała w 2003 r. Jest ona zarządzana przez Generalny Sekretariat Interpolu w Lyonie. Baza składa się z tzw. zapytań o sprawdzenie przesyłanych do Interpolu z Narodowych Centralnych Biur Interpolu. Zawierają one profil genetyczny sprowadzony w postaci zapisu ciągu cyfr oraz informację o rodzaju zdarzenia.
Wymiana danych następuje poprzez porównanie przesłanych profili DNA z profilami nadesłanymi jako zapytania z innych krajów. Mogą one dotyczyć zarówno niezidentyfikowanych profili DNA pochodzących ze śladów zabezpieczonych na miejscach przestępstw, jak i zidentyfikowanych profili pochodzących od konkretnych osób (podejrzanych, skazanych).