Świadek koronny: Papałę zabili płatni zabójcy ze Wschodu

Szefa policji zabili płatni mordercy ze Wschodu – twierdzi świadek koronny. 25 stycznia przesłucha go sąd

Publikacja: 18.11.2010 03:54

Białorusin i Rosjanin mieli strzelać do gen. Marka Papały. Na zdjęciu drugi od lewej podczas konfere

Białorusin i Rosjanin mieli strzelać do gen. Marka Papały. Na zdjęciu drugi od lewej podczas konferencji w 1997 r.

Foto: Fotorzepa, Jacek Domiński JD Jacek Domiński

Egzekucję na Marku Papale wykonali płatni zabójcy: Rosjanin i Białorusin – takie sensacyjne informacje miał podać łódzkim prokuratorom Piotr K., ps. Broda, świadek koronny w jednej ze spraw dotyczących zorganizowanej przestępczości.

– Rzeczywiście K. złożył zeznania w śledztwie dotyczącym zabójstwa gen. Marka Papały. Obecnie są weryfikowane, nie mogę nic powiedzieć o ich treści – mówi „Rz” Jarosław Szubert, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi.

O zeznaniach Piotra K. w sprawie jednej z najbardziej zuchwałych zbrodni ostatnich lat poinformował portal Tvn24.pl.

[srodtytul]Rewelacje koronnego[/srodtytul]

Skąd Piotr K. wie o killerach ze Wschodu i ich udziale w zabójstwie Papały? Według portalu „Broda” miał pomagać Rosjaninowi i Białorusinowi w wynajęciu mieszkania. Zeznał, że to oni wykonali egzekucję.

Czy zdradził, który z killerów oddał śmiertelny strzał do Papały? Nie wiadomo. Jednak śledczy mają znać nazwiska wskazanych przez Piotra K. zabójców. Teraz sprawdzają, czy byli przed blokiem na warszawskim Służewcu, gdzie strzałem w głowę zabito Papałę. Pomóc ma im w tym porównanie DNA killerów z krwią, której ślady znaleziono na ziemi tuż po zbrodni, na trasie ucieczki zabójcy. Czy prokuratorzy wiedzą, gdzie przebywają zabójcy? Nie wiadomo.

Według portalu Piotr K. miał też potwierdzić, że za zleceniem zabójstwa mogli stać Edward Mazur, polonijny biznesmen, i Andrzej Z., ps. Słowik, boss gangu pruszkowskiego. Na półtora miesiąca przed zastrzeleniem Papały w 1998 r. mieli się oni spotkać w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. „Broda” jako żołnierz „Słowika” także miał przebywać w hotelu.

Czy informacje Piotra K. są wiarygodne i dlaczego ujawnił je dopiero 12 lat po zbrodni? Być może dlatego, że w kwietniu tego roku dostał status świadka koronnego. Mówiąc o różnych przestępstwach, w których brał udział, powiedział i to, co wie o sprawie zabójstwa Papały.

Piotr K. jest znany warszawskim śledczym, którzy – zanim postępowanie przejęli prokuratorzy z Łodzi – badali mord gen. Papały. – Kiedy prowadziłem śledztwo, K. był przesłuchany przez policję. Wtedy nie miał nic do powiedzenia – mówi „Rz” prokurator Jerzy Mierzewski.

W procesie gangu pruszkowskiego K. został skazany za nielegalne posiadanie broni. Jak mówi „Rz” jeden ze świadków koronnych, nie był nikim ważnym. – Kiedyś był kierowcą „Parasola” (boss gangu – red.). Potem kręcił się przy „Słowiku” – twierdzi informator „Rz”.

[srodtytul]Wersja prokuratury[/srodtytul]

Jak dowiedziała się „Rz”, Piotr K. 25 stycznia będzie przesłuchany w sądzie w Warszawie na procesie Ryszarda B. i Andrzeja Z., ps. Słowik – oskarżonych o współudział w zabójstwie Papały. Wystąpił o to prok. Mierzewski, który ich oskarżył.

Co powie Piotr K. i czy jego zeznania wzmocnią wersję prokuratury, która twierdzi, że zabójstwo Papały zlecił Mazur (amerykański sąd nie zgodził się na jego ekstradycję), a uczestniczyli w nim Ryszard B. i „Słowik”?

Głównym świadkiem oskarżenia, który w śledztwie obciążył Mazura, był Artur Z., ps. Iwan (zmarł w styczniu po zatruciu lekami). Twierdził, że w 1998 r. Mazur nakłaniał go do zabicia Papały, oferując 40 tys. dolarów.

Gen. Marka Papałę zastrzelono w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=g.zawadka@rp.pl]g.zawadka@rp.pl[/mail][/i]

Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA