Grzegorz Kulesza ma 18 lat. Chodzi do VIII Liceum im. Władysława IV na warszawskiej Pradze. W ubiegłym roku został laureatem olimpiady z języka angielskiego. W tym wystartuje w olimpiadzie z łaciny oraz literatury języka polskiego. – Ale interesują mnie też gry planszowe i RPG, i to im poświęcam swój wolny czas – mówi licealista.
Dla Mai Pietrzak, trzecioklasistki i laureatki olimpiady z biologii, pasją jest taniec. – 4,5 godziny w tygodniu ćwiczę jazz – mówi maturzystka. Chętnie też maluje.
To właśnie indywidualność uczniów stała się wizytówką szkoły, która w tym roku pokonała nie tylko inne warszawskie licea, ale zwyciężyła też w całym województwie mazowieckim (siódma pozycja w rankingu głównym). – Chcemy rozwijać w naszej młodzieży własną osobowość. Nie da się być bardzo dobrym ze wszystkiego. Nie wymagamy więc od uczniów, by mieli piątki od góry do dołu. Jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość z przedmiotami ścisłymi, nie robimy z niego na siłę humanisty – tłumaczy Grażyna Filipiak, wieloletnia dyrektor szkoły.
Młodzież może uczestniczyć w zajęciach zarówno z wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego, jak i Akademii Filmowej. Plan lekcji też jest tak układany, by uczniowie mogli brać udział w zajęciach między--oddziałowych. Różnorodność szkoły przejawia się również w nauce języków obcych. Do wyboru oprócz języka angielskiego jest francuski, niemiecki, rosyjski, włoski oraz hiszpański, a w klasach humanistycznych – łacina.
W ubiegłym roku szkolnym licealiści z tej szkoły brali udział w olimpiadach aż z 14 dziedzin, m.in. w przyrodniczej, humanistycznej, matematycznej i językowej. Efekt? 14 laureatów, w tym 2 zwycięzców oraz 11 finalistów.