– Chcemy, żeby papież przed beatyfikacją znowu był wśród nas. Dlatego dzięki multimedialnym rzutnikom jego ruchoma postać będzie od środy do 30 kwietnia przechadzać się po centrum miasta – mówi Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący rady krakowskiej dzielnicy Stare Miasto. To jej radni wymyślili i sfinansowali przedsięwzięcie (ok. 70 tys. zł).
Udało się dzięki pomocy Teatru Groteska, który realizuje niecodzienny spektakl. Bo obok "wyciętej" z filmów ruchomej postaci Karola Wojtyły na ścianach budowli pojawią się cytaty z jego homilii. Przygotowano też podkład muzyczny.
– Postać Jana Pawła II będzie mieć ok. dwóch, trzech metrów. Nie chodzi o kolosalne rozmiary, ale o to, by krakowianie, którzy go kochają, poczuli, że znowu mogą spotkać go tuż za rogiem – podkreśla Krzeczkowski. A możliwe to będzie od 18.30 do 22, m.in. na Rynku Głównym, pod Bramą Floriańską, na Małym Rynku, placu Marii Magdaleny i obok kościoła Franciszkanów.
W oryginalny sposób uczczą beatyfikację także mieszkańcy Rudy Śląskiej. Do 1 maja biegacze z tego miasta prawie 6 tys. razy okrążą plac Jana Pawła II. Rozpoczęli wczoraj, a chcą przebiec 1498 km, czyli odległość dzielącą Rudę Śląską od Watykanu. Wielu pielgrzymów ruszy oczywiście do Rzymu. Jak informuje PAP, organizatorzy spodziewają ok. 80 tys. Polaków. Ale Kraków liczy, że – także w związku z przypadającą 1 maja Niedzielą Miłosierdzia Bożego – to on, a zwłaszcza sanktuarium w Łagiewnikach, będzie polskim centrum obchodów beatyfikacji Jana Pawła II.
Miasto już od wielu dni przygotowuje się do tych obchodów. 30 kwietnia zaprosi gości na "Mszę koronacyjną" Mozarta w hołdzie Janowi Pawłowi II do kościoła św. Anny, a 1 maja wieczorem – na wielki koncert na Rynku Głównym. "Wracam do was – błogosławiony Jan Paweł II" – to tytuł tego plenerowego widowiska. Wystąpią m.in. Zakopower, Kayah, Ryszard Rynkowski, IRA. Zagra też orkiestra symfoniczna, a obejrzeć można będzie archiwalne filmy z pielgrzymek Jana Pawła II do Małopolski. To, co mówił o nadziei, wierze, miłości, wolności i śmierci, przypomni m.in. Daniel Olbrychski. Specjalnie na ten koncert powstała monumentalna pieśń "Santo subito" z muzyką Zbigniewa Wodeckiego do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Wykonają ją Wodecki i Beata Rybotycka z towarzyszeniem chórów i orkiestry.