Wizyta prezydenta w Waszyngtonie. Wątpliwa gra na Trumpa

Przerzut wojsk USA do Polski Biały Dom wiąże z ich redukcją w Niemczech. Kongres chce to zablokować. A i szanse na reelekcję Donalda Trumpa maleją, co podważa wartość jego obietnic.

Aktualizacja: 22.06.2020 14:05 Publikacja: 21.06.2020 19:15

Wizyta prezydenta w Waszyngtonie. Wątpliwa gra na Trumpa

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W poniedziałek prezydent Duda rusza za Atlantyk. Liczy, że na ostatniej prostej kampanii spotkanie z Donaldem Trumpem i zapowiedź wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce przekonają do niego niezdecydowanych wyborców.

George Friedman, założyciel wywiadowni Stratfor i czołowy konserwatywny politolog w USA, mówi jednak „Rzeczpospolitej”, że inny termin wizyty w USA byłby szczęśliwszy. – Prezydent Duda nie powinien dopuścić w najgorszym momencie do wciągnięcia Polski w amerykańską politykę. Trump chce go wykorzystać, aby zdobyć głosy Polonii, pokazać się jako mąż stanu – uważa. Ale dla innych polityków będzie to pretekst do oczerniania Polski.

Dowiedz się więcej: Biden nie wycofa wojsk z Polski. Ale też ich nie wzmocni

Eliot L. Engel, przeciwny polityce Trumpa demokrata, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, już wezwał prezydenta USA do anulowania wizyty. „Prezydent Duda i jego partia promują przerażające stereotypy antyhomoseksualne i politykę, która jest sprzeczna z prawami człowieka i wartościami, których powinna bronić Ameryka” – napisał.

Obecność wojsk USA w Polsce to podstawa bezpieczeństwa naszego kraju. Jednak wizyta Dudy w takim momencie może przynieść niewiele. W obu izbach Kongresu w czwartek rozpoczęto proces legislacyjny dotyczący ustawy, która uniemożliwi prezydentowi spełnienie zapowiedzi wycofania części wojsk z Niemiec. A z tym w zamyśle Białego Domu wiąże się umocnienie sił amerykańskich w Polsce.

Komentarz Jerzego Haszczyńskiego: Dwa Forty Trump plus Niderlandy

Inicjatywę popierają nie tylko demokraci, ale i republikanie. – Coraz więcej republikanów uważa, że Trump stracił szansę na reelekcję, i chce się od niego odciąć, aby uratować mandaty w Kongresie. Prezydent składa wielkie deklaracje, które nie zawsze mają przełożenie na rzeczywistość. Gra na niego może przynieść polskim władzom krótkoterminowy zysk, ale niekoniecznie okazać się korzystna dla kraju w długiej perspektywie, zwłaszcza gdy wygra Joe Biden – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Hal Brands z Johns Hopkins University.

Przewaga Bidena nad Trumpem w sondażach urosła już do 13 pkt proc. Amerykanie są przerażeni żniwem, jakie zbiera pandemia, załamaniem gospodarki i konfliktami rasowymi.

Przeczytaj także: Rasizm to pretekst? Ameryka płonie z powodu nierówności

Efektem wizyty Dudy może być też pogorszenie stosunków Polski z Niemcami, jeśli Trump będzie chciał ją wykorzystać do załatwienia porachunków z Angelą Merkel. – Sprawa rozmieszczenia wojsk USA powinna była zostać wcześniej omówiona przez Warszawę i Berlin oraz w NATO. Dzielenie sojuszu miałoby fatalne skutki dla Polski – mówi „Rzeczpospolitej” Elmar Brok, członek kierownictwa CDU.

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”