Ankiety piątej edycji konkursu rp.pl/mamawpracy
– Jak pokazują nasze badania, kobiety się obawiają, że ciąża i macierzyństwo mogą prowadzić do kwestionowania ich wartości jako pracowników – tłumaczy dr hab. Mirosława Grabowska, szefowa CBOS i członek kapituły konkursu "Mama w pracy". – Zastanawiają się, czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego zachowają stanowisko albo czy w ogóle będą miały zatrudnienie.
Czy pracodawcy gorzej traktują kobiety w ciąży i rodziców małych dzieci? Grabowska tłumaczy, że "mają problemy z takim zorganizowaniem obowiązków, który pozwoli pracownikom prowadzić życie rodzinne bez szkody dla przedsiębiorstwa".
Jednak rozwiązania, które to umożliwiają, są przewidziane przez polskie prawo. To m.in. elastyczny czas pracy, umożliwianie młodym rodzicom zatrudnienia na część etatu czy wykonywania niektórych obowiązków w domu.
Najbardziej przyjazne mamom przedsiębiorstwa wprowadzają także dodatkowe, płatne urlopy macierzyńskie (dostępne zarówno dla matek, jak i dla ojców). W niektórych można zastąpić dodatkowy, miesięczny urlop ekwiwalentem pieniężnym – to rodzaj wyprawki dla dziecka. W innych matki mają pierwszeństwo przy ustalaniu terminu urlopu.