115 lat temu, 16 listopada 1897 roku, urodził się Mieczysław Lepecki, pisarz, adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego (zm. w 1969 roku). Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej", z dodatku "Polska Piłsudskiego"
Historia ich znajomości rozpoczyna się od spotkania na Maderze, gdzie na przełomie 1930 i 1931 roku wypoczywał Marszałek. Lepecki przybył na Maderę dla wzmocnienia jego ochrony. By jednak nie rozzłościć Marszałka niepotrzebną jego zdaniem opieką, zasugerowano mu, że znany podróżnik (a zarazem kapitan WP, legionista), jakim był Lepecki, znalazł się na wyspie przypadkowo.
Lepecki wiele podróżował po świecie. W latach 1922 – 1924 przebywał w Brazylii, gdzie działał w organizacjach polonijnych i był redaktorem polskich gazet. Tam też debiutował jako pisarz. W kolejnych latach był m.in. w Maroku, Paragwaju, Meksyku. W Peru badał warunki dla polskiego osadnictwa i założenia plantacji kauczuku. Był autorem wielu książek podróżniczych, w tym relacji z pobytu z Marszałkiem na Maderze i w Egipcie. W 1933 r. pojechał na Syberię, do miejsc, w których Piłsudski przebywał podczas zesłania. Relację z tej podróży zamieścił w książce „Sybir bez przekleństw”.
Swoją służbę opisał w „Pamiętniku adiutanta marszałka Piłsudskiego”. Zawiera on przejmujący opis ostatnich miesięcy życia Piłsudskiego, naznaczonych śmiertelną chorobą. Lepecki był członkiem polskiej delegacji, która zgodnie z wolą Marszałka sprowadziła z Litwy prochy jego matki do Wilna, gdzie zostały pochowane wraz z jego sercem na cmentarzu na Rossie. W latach 1936 – 1939 Lepecki był szefem gabinetu premiera. W 1937 r. na Madagaskarze badał warunki dla ewentualnego osadnictwa z Polski. Od 1940 r. przebywał w Brazylii. Z emigracji wrócił w 1962 roku. Zmarł w Warszawie w 1969 roku, w wieku 72 lat.
Sierpień 2009