1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Kres integracji w Europie nie może być z góry założony, a działania nie mogą być zdeterminowane przez bezwzględną chęć osiągniecia celu, jakim jest dla niektórych europejskie superpaństwo. Prawo wspólnotowe to tylko narzędzie do celu. Nasze działania mają dawać korzyści narodom Europy, a nie być podporządkowane czyjejś odgórnej politycznej koncepcji. Dlatego wszelkie rozwiązania ustrojowe UE muszą opierać się na idei integracji dopasowanej do potrzeb państw członkowskich i ich obywateli. To, co dobre dla jednego państwa, niekoniecznie musi być dobre dla innego. Jest wciąż wiele dziedzin, w których trudno wypracować rozwiązania wspólnotowe korzystne dla wszystkich państw członkowskich, a my mamy obowiązek zawsze w pierwszej kolejności kierować się interesami Polski. Dlatego uważam, że obecnie nie należy wychodzić poza obecną formułę związku państw i na siłę pogłębiać integracji politycznej. Skoncentrujmy się raczej na odnowie wartości, które legły u podstaw integracji europejskiej, a przede wszystkim przestrzegania czterech fundamentalnych swobód: przepływu towarów, osób, usług i kapitału. Jest tu jeszcze sporo do zrobienia, a w momencie, kiedy ten cel zostanie w pełni osiągnięty, rzeczywistość sama udzieli nam odpowiedzi, czy dalsze polityczne zjednoczenie jest potrzebne.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Euro nie może być celem samym w sobie. Musimy traktować je jako narzędzie służące polepszaniu sytuacji ekonomicznej i poprawie konkurencyjności polskiej gospodarki. Tu rodzą się pytania, a znalezienie odpowiedzi na nie będzie wyznacznikiem czy Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej. Pierwsze zasadnicze pytanie, to czy Polska chce ograniczyć swoją suwerenność w kwestiach monetarnych, a tym samym mieć ograniczoną zdolność do wpływania np. na dynamizowanie wzrostu gospodarczego. Po drugie, należy dokonać rzetelnej oceny projektu, jakim jest strefa euro, od wielu lat trwająca w kryzysie, i tym samym dokonać odpowiedzi czy kontynuowanie tego projektu w takim kształcie może przynosić wymierne korzyści dla wszystkich państw członkowskich UE, czy jest już tylko unijnym dogmatem. W tym kontekście niezbędne są szeroko zakrojone konsultacje eksperckie oraz powołanie ponadpartyjnej rady ds. wchodzenia Polski do strefy euro, z którą musiałby konsultować się rząd. Decyzja o ewentualnym przystąpieniu do strefy euro musi być poprzedzona bilansem zysków i strat oraz poparta zgodą społeczną wyrażoną w referendum.
3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?