Tak wygląda polityka. Przy każdej nominacji ministerialnej w grę wchodzą różne rachuby. Ja jestem w dobrej sytuacji, bo zaproponowano mi stanowisko, do którego jestem merytorycznie przygotowana.
A więc świadomie weszła pani do tej gry?
Tak. Dla mnie jako pracownika Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości stosowania nauki w praktyce. Poza tym zawsze byłam wysuwana na to stanowisko przez Kongres Kobiet i czułam się zobowiązana, żeby przejść z gabinetu cieni do realnego rządu. Oczywiście, jeżeli się okaże, że nic nie mogę zrobić, to zawsze mogę powiedzieć: dziękuję. Ale myślę, że nie będzie tak źle. Zresztą moja nominacja już jest sukcesem, bo wzbudziła zainteresowanie i wszyscy zaczęli mówić o problematyce równościowej. Wykluczenie pewnych tematów jest jednym z wymiarów władzy. Trzeba walczyć o uwagę, żeby tematyka równościowa nie została wypchnięta z dyskursu publicznego. Gdy zapada cisza, to cichaczem dochodzi do wycofywania się z różnych osiągnięć.
Kongresowi Kobiet, który pani reprezentuje, zarzucano, że poparł podwyższenie wieku emerytalnego, co jest w interesie wąskiej grupy kobiet, dobrze wykształconych, zajmujących stanowiska, a nie większości. Co to za równość?
Wiem, że podejście do tej sprawy jest różne. Były sądowe wyroki w sprawach wniesionych przez kobiety, które nie chciały odchodzić na emeryturę, a pracodawca je do tego zmuszał, gdy osiągnęły wiek emerytalny kobiet. Dlatego jestem za wyrównaniem wieku emerytalnego obu płci. Chociaż rozumiem, że są kobiety, dla których zakończenie pracy zawodowej jest ulgą. Ale krótsza praca oznacza niższą emeryturę.
To jest uszczęśliwianie kobiet na siłę.
Dla jednych to jest uszczęśliwianie na siłę, a dla innych szansa na realizację ich ambicji.
Czyli nie ma rozwiązania dobrego dla wszystkich? Ktoś musi stracić?
Nie ma systemu emerytalnego, który wszystkim odpowiada. Na szczęście jest wiele innych spraw równościowych, w których łatwiej osiągnąć wspólne rozwiązania.
Prof. Małgorzata Fuszara jest prawniczką, dyrektorem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. ?W ISNS UW współtworzyła podyplomowe studia nad społeczną i kulturową ?tożsamością płci Gender Studies. ?22 lipca br. została powołana na stanowisko pełnomocnika rządu
do spraw równego traktowania