"To wstrząsające. Kraj, który bezrefleksyjnie pozbywa się takiej rzeszy głównie młodych ludzi, ogromnie na tym traci" - komentuje zjawisko prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego i Wiceprezes Polski Razem. "Powody emigracji od lat są takie same. To oczywiście brak pracy, niskie zarobki i brak perspektyw życiowych. Ale eksperci podkreślają, że do wyjazdu za granicę skłania naszych rodaków również ogólna niska sprawność państwa - urzędów, instytucji służby zdrowia, szkół czy sądów" - czytamy w "Rz".
W "Rz" także wywiad z Lechem Wałęsą m.in. o nowym rządzie i sytuacji na Ukrainie. Na pytanie "Dlaczego uważa pan, że Polska powinna posiadać broń atomową?" były prezydent odpowiada: "Polska powinna się postawić Rosji. Putin straszy nas bronią nuklearną, to dlaczego my mamy nie mieć swojego arsenału? Powinniśmy wypożyczyć, wydzierżawić broń atomową i pokazać Putinowi: jeśli jedna noga rosyjskiego żołnierza bez polskiego zaproszenia stanie na naszej ziemi, to uderzymy w was. Żeby było jasne".
Teksty poświęcone nowemu rządowi, byłemu premierowi Tuskowi i sytuacji na polskiej scenie politycznej po objęciu przez niego stanowiska w strukturach Unii Europejskiej można przeczytać w cośrodowej sekcji "Rzecz o polityce".
A na stronach ekonomicznych "Rz" m.in. informacja o pracach firm ubezpieczeniowych nad jednolitym systemem tzw. szkód osobowych, który ma pozwolić uniknąć sytuacji istnienia ogromnych różnic pomiędzy wysokością odszkodowań proponowanych przez ubezpieczycieli, a orzekanymi przez sądy. Zmianę praktyk popiera Rzecznik Ubezpieczonych. "W tej chwili sytuacja jest taka, że tzw. szkody na osobie ustalane przez zakłady ubezpieczeń podnoszone są w postępowaniach sądowych trzy- a nawet czterokrotnie - cytuje gazeta jego wypowiedź w artykule "Palec pianisty więcej wart niż palec drwala".
Z kolei na stronach prawnych w tekście "Zła organizacja pracy obniża ocenę sądów" "Rz" opisuje raport Fundacji Court Watch Polska. Wynika z niego, że w przypadku 147 przebadanych sądów co druga rozprawa rozpoczynała się z opóźnieniem, a co ósma nie odbywała się w ogóle. "Prezes Fundacji Bartosz Politkowski przyznaje, że kultura organizacyjna jest wciąż najsłabszą stroną polskiego sądownictwa. Ale nie tylko: - Pośrednią przyczyną opóźnień są przepisy prawa - dodaje" - czytamy.