Korwin-Mikke oskarżany o poświadczenie nieprawdy

Konflikt w partii Janusza Korwin-Mikkego grozi jej rozpadem. Opozycja zagroziła zmianą prezesa.

Aktualizacja: 11.12.2014 22:00 Publikacja: 11.12.2014 18:19

Korwin-Mikke oskarżany o poświadczenie nieprawdy

Foto: Fotorzepa/ Łukasz Solski

Opisywany przez „Rzeczpospolitą" we wrześniu scenariusz rozłamu w Kongresie Nowej Prawicy właśnie zaczął się realizować.

W partii działają dwa nieuznające się zarządy. Zwalczające się frakcje czekają na rozstrzygnięcie sądu rejestrowego, który orzeknie, kto ma prawo podejmować decyzje. Sam Korwin-Mikke próbuje mediować i nie opowiada się wyraźnie po żadnej stronie, ale pojawiły się już próby jego usunięcia. Dotarliśmy też do zawiadomienia, w którym jeden z członków domaga się, by prokuratura ścigała lidera za poświadczenie nieprawdy w partyjnych dokumentach.

Sprawa ma swój początek na październikowym konwencie, który wybrał nowe władze. Odsunięci starzy działacze, którzy zakładali KNP (zwani kolorowymi od nazwiska nieformalnego lidera europosła Stanisława Żółtka), mówią o nim rewolucja październikowa. Kontrolowany przez nich sąd partyjny już go unieważnił. Mimo to Korwin-Mikke w sądzie, który prowadzi rejestr partii politycznych, próbował wpisać nowe władze.

Reakcja dotychczasowego kierownictwa była zdecydowana. – Obie strony mają wzajemnie się wykluczające opinie prawne. Doszło do starcia. I choć teraz sytuacja się uspokoiła, to czekamy, co zarejestruje sąd – mówi jeden ze stronników Żółtka.

Zanim jednak ustalono chwilowe zawieszenie broni, nastąpiła walka na noże. Najpierw do prokuratury wpłynął wniosek o ściganie Korwin-Mikkego. W dokumentach złożonych do sądu miał wskazać, że stanowisko sekretarza generalnego i skarbnika sprawują osoby, które nie dostały absolutorium na partyjnym zjeździe. To Arkadiusz Oziębło i Robert Oleszczak, czyli członkowie tzw. spółdzielni, która walczy z „kolorowymi". Ci drudzy już podjęli decyzję o wykluczeniu ich z partii.

Frakcja Żółtka poszła jednak jeszcze dalej. Na posiedzeniu władz, w którym większość mają „kolorowi", padł pomysł włączenia do dyskusji punktu o odwołaniu prezesa. Pomysłodawcy zorientowali się jednak, że nie przejdzie on nawet w tak przychylnym im gronie.

– Chcieliśmy potrząsnąć Korwin-Mikkem. Żałuję, że nie doszło do tej dyskusji, bo on musi się liczyć z tym, że jak przegnie w jedną stronę, to go wymienimy – wskazuje jeden z naszych rozmówców.

Co na to sam lider? Choć tarcia są na tyle silne, że napomknął o nich na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych, to problem stara się bagatelizować. – Obydwa zarządy są dobre. Jest tylko problem, który jest legalny ?– mówi „Rzeczpospolitej".

„Kolorowi" straszą Korwin-Mikkego, ale liczą, że w końcu stanie jednoznacznie po ich stronie. Próbę zarejestrowania przez niego nowych władz  tłumaczą ostrożnością.  – On zdaje sobie sprawę, że po rozstrzygnięciu sądu będzie musiał współpracować z jednym lub drugim zarządem – mówi jeden z przedstawicieli tej frakcji.

Ich przeciwnicy są jednak dużo bardziej zdeterminowani. – Statut partii sprawia, że Korwin-Mikke nigdy nie odzyska kontroli nad partią. Będzie musiał stworzyć nową. Najlepiej dogadując się z narodowcami – przekonuje osoba sympatyzująca ze „spółdzielnią".

Pomysł współpracy KNP z Ruchem Narodowym rzucił też na swoim blogu Jacek Wilk kojarzony z „kolorowymi". Tyle że w środowisku organizatorów Marszu Niepodległości nikt nie bierze tego poważnie. – Ich statut uniemożliwia zarządzanie partią. Sądzę, że nie dotrwają w jednym kawałku do wyborów prezydenckich – ocenia jeden z liderów Ruchu.

Zdaniem narodowca walka toczy się o możliwość układania sejmowych list, ale też o pieniądze. W lutym na konta KNP wpłyną pierwsze poważne sumy w jego trzyletniej historii. Kilkadziesiąt tysięcy euro przeleje Parlament Europejski z tytułu dołączenia w październiku do eurosceptycznej międzynarodówki.

Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations