Pogrzeb na Łączce 27 września

27 września na Łączce odbędzie się pogrzeb ofiar zbrodni komunistycznych. Tego dnia odsłonięty i poświęcony zostanie Panteon - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Publikacja: 09.03.2015 15:31

Kwatera Ł na warszawskim cmentarzu powązkowskim

Kwatera Ł na warszawskim cmentarzu powązkowskim

Foto: archiwum prywatne, Jakub Cegieła Jak.Ceg. Jakub Cegieła

Mauzoleum częściowo zostanie umieszczone pod ziemią i przykryte trawą. Będzie składało się z czterech pawilonów, w którym zostanie złożonych 280 trumienek ze szczątkami żołnierzy zamordowanych przez komunistów. Cztery wejścia stanowiące rodzaj pęknięć będą prowadziły w dół do niezadaszonego centrum.

W przyszłości, w miejscu, gdzie dzisiaj znajdują się współczesne nagrobki powstanie plac wznoszący się łagodnie ku górze. Zostanie on zakończony murem ze znakiem Polski Walczącej i nazwiskami pomordowanych.

Projekt architektów : Leszka M. Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy zwyciężył w konkursie architektonicznym na koncepcję Panteonu-Mauzoleum. Zespół ten przygotuje teraz dokumentację budowy obiektu.

Prof. Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa (organizator konkursu) poinformował, że około 1 czerwca powinna się rozpocząć budowa mauzoleum. - 27 września z udziałem najwyższych władz państwowych będzie miał miejsce uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie tego miejsca - zapowiedział. Tego dnia będziemy obchodzili 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego w latach 1948 - 1956 dokonywane były tajne pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. W ostatnich trzech latach na terenie, gdzie powstanie pomnik prowadzone były prace ekshumacyjne. Znaleziono tam szczątki 200 osób. Do dzisiaj zidentyfikowanych 40 bojowników. Aby zakończyć ekshumacje trzeba przenieść w inne miejsce przeszło 200 grobów cywilnych z późniejszego okresu, które znajdują się na sąsiedniej działce. Taką możliwość przewiduje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach, którzy jest w Sejmie.

IPN szacuje, że w miejscu tym mogą spoczywać szczątki ok. 80 osób.

Więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"

Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego