Mauzoleum częściowo zostanie umieszczone pod ziemią i przykryte trawą. Będzie składało się z czterech pawilonów, w którym zostanie złożonych 280 trumienek ze szczątkami żołnierzy zamordowanych przez komunistów. Cztery wejścia stanowiące rodzaj pęknięć będą prowadziły w dół do niezadaszonego centrum.
W przyszłości, w miejscu, gdzie dzisiaj znajdują się współczesne nagrobki powstanie plac wznoszący się łagodnie ku górze. Zostanie on zakończony murem ze znakiem Polski Walczącej i nazwiskami pomordowanych.
Projekt architektów : Leszka M. Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy zwyciężył w konkursie architektonicznym na koncepcję Panteonu-Mauzoleum. Zespół ten przygotuje teraz dokumentację budowy obiektu.
Prof. Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa (organizator konkursu) poinformował, że około 1 czerwca powinna się rozpocząć budowa mauzoleum. - 27 września z udziałem najwyższych władz państwowych będzie miał miejsce uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie tego miejsca - zapowiedział. Tego dnia będziemy obchodzili 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
W kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego w latach 1948 - 1956 dokonywane były tajne pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. W ostatnich trzech latach na terenie, gdzie powstanie pomnik prowadzone były prace ekshumacyjne. Znaleziono tam szczątki 200 osób. Do dzisiaj zidentyfikowanych 40 bojowników. Aby zakończyć ekshumacje trzeba przenieść w inne miejsce przeszło 200 grobów cywilnych z późniejszego okresu, które znajdują się na sąsiedniej działce. Taką możliwość przewiduje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach, którzy jest w Sejmie.